Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

t sikoraZapraszamy 16 maja o godz. 18.00 na wernisaż instalacji Tomeka Sikory pt. "Po drugiej stronie lustra". Wystawa premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku Goethe-Institut w Warszawie w Noc Muzeów.

Fotograficzny zapis reakcji turystów przechadzających się pod Murem Berlińskim na eksponowane na nim zdjęcia ze Strefy Gazy i innych podzielonych miejsc na świecie, jest wyrazem refleksji artysty, który obserwując sytuację poczuł się sprowokowany do wykonania serii zdjęć.

Tomek Sikora poczuł się sprowokowany do wykonania serii fotografii, gdyż był pod wrażeniem faktu, że wielkoformatowe zdjęcia na Murze Berlińskim przestawiające dramatyczną sytuację podzielonego świata, są tylko tłem dla raczej obojętnie  przechadzających się wzdłuż Muru turystów. Fotograf stawia pytania: czy dokumentalny przekaz fotografii nie dociera do przechodniów? Czy otaczający nas na co dzień natłok informacyjno-reklamowy zubaża naszą wrażliwość na prawdziwe obrazy?

Sam artysta mówi o tych pracach: My, Europejczycy, żyjemy w dwóch rzeczywistościach: tej realnej, w której demokracja pozwala nam realizować nasze marzenia i tej wirtualnej, oddalonej od nas, zniewalającej człowieka, przekazywanej przez media. Na resztkach Muru Berlińskiego pokazały się dokumentalne zdjęcia z miejsc, gdzie człowiek jest zniewolony. Przez mur czy drut kolczasty podzielony na lepszego i gorszego. Ta tapeta stała się na parę miesięcy tłem do codziennego życia w wolnym kraju.

Projekcje będzie można oglądać do połowy czerwca.

Tomek Sikora - fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 65 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany
za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, a także dla Singapore Airlines i Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.


Goethe-Institut w Warszawie
Adres: Chmielna 13A, Warszawa
Tomek Sikora - Po drugiej stronie lustra
Wernisaż: 6 maj 2015 r., godz. 18.00
Termin: 6 maj - 15 czerwiec 2015 r.

W górę