Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

festiwal1Siemianowickie Centrum Kultury - Park Tradycji zaprasza w piątek 8 maja o godz. 18.00 na wernisaż otwierający Festiwal Fotografii Industrialnej. Festiwal potrwa do 10 maja i będzie to prawdziwa gratka dla wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo poprzemysłowe. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Zobaczyć będzie można ponad 250 fotografii, prezentowanych przez 21 artystów zafascynowanych magią industrialu, będzie też okazja do dyskusji, rozmów i spotkań z artystami. Inicjatorami tej imprezy są: Grupa Fotograficzna KEFS, Kongres Ochrony Zabytków oraz Stowarzyszenie Hajmat, a współorganizatorem – Siemianowickie Centrum Kultury. W ramach festiwalu fotografie prezentowane będą również w Galerii Elektrownia Czeladź.

festiwal0

Podczas piątkowego wernisażu o zabytkach techniki, dobrych praktykach i zbliżającym się święcie Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADZIE - opowie dr. Adam Hajduga, jeden z największych ekspertów z zakresu dziedzictwa poprzemysłowego, członek zarządu stowarzyszenia ERIH (Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Industrialnego).

Kolejne dni majowego weekendu – to również czas na rozmowy i spotkania z wybitnymi postaciami, związanymi z fotografią industrialną. W sobotę, 9 maja o godz. 15.00 o filmowaniu i fotografii industrialnej opowie Marek Stańczyk - fotograf, dokumentalista z Siemianowic. Archiwizator fotograficzny i filmowy architektury przemysłowej oraz pejzażu Górnego i Dolnego Śląska, laureat konkursów fotograficznych i filmowych w kraju i zagranicą.

W niedzielę 10 maja od godz. 15.00 kolejne spotkania. Organizatorzy będą opowiadać o idei Festiwalu Fotografii Industrialnej, a przedstawiciele Stowarzyszenia Dwie Wieże opowiedzą o zabytkach industrialnych.

festiwal2

Wśród fotografów prezentujących swoje prace podczas festiwalu znajdują się zarówno artyści indywidualni, jak i przedstawiciele grup fotograficznych, zawodowi fotografowi i pasjonaci. Łączy ich jedno – zachwyt magią industrialnej przestrzeni.

Podczas festiwalu w Parku Tradycji będzie można obejrzeć prace takich artystów jak:

Janusz Wojcieszek, Włodzimierz Planeta, Antoni Krejs ,Maciej Sławski, Grupa Fotograficzna KARBON, Ireneusz Borowski, Stowarzyszenie KORCZAK, Maciej Mutwil, Anna Mika, Robert Wiącek, Grupa Fotograficzna KWK KEFS oraz Marek Stańczyk

W Galerii Elektrownia Czeladź fotografie prezentują kolejni artyści:

Tandem Fotograficzny KASZUBY, Marcin Golonka, Wojciech Osuchowski, Rafał Kobylewski, Anna Edyta Przybysz, Hugo Urbańczyk, Bartosz Borycki, Natalia Borowicz, Katarzyna Molga.

W Elektrowni Galeria Czeladź w sobotę 9 maja o godz. 13.00 – mini warsztaty fotografii otworkowej, prowadzone przez Tandem Fotograficzny KASZUBY.

Festiwal Fotografii Industrialnej to wydarzenie ważne, wyjątkowe, ponadlokalne. Siemianowickie Centrum Kultury chętnie wspiera takie inicjatywy. Park Tradycji to idealne miejsce do organizacji tego typu wydarzeń. Przestrzeń pozwala na ciekawe aranżacje wystaw, a osadzenie nowoczesnej sali audiowizualnej w postindustrialnym wnętrzu tworzy doskonały klimat do dyskusji o dziedzictwie poprzemysłowym.

festiwal3

SCK-Park Tradycji
8 maj 2015 r. godz. 18.00 – otwarcie Festiwalu Fotografii Postindustrialnej, gość otwarcia - dr Adam Hajduga – Szlak zabytków Techniki i jego święto INDUSTRIADA
9 maj 2015 r. godz. 15.00 – Marek Stańczyk – Film i Fotografia
10 maj 2015 r. godz. 15.00 – Organizatorzy – o festiwalu,
godz. 16.00 – Stowarzyszenie Dwie Wieże – O zabytkach techniki

„Festiwal Fotografii Industrialnej jest formą przeglądu twórczości profesjonalnej i amatorskiej przedstawiającej w sposób kreatywny przestrzenie przemysłowe”– Sebastian Hołdys, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Grupa Fotograficzna KEFS.

autor: Monika Pojda-Dziekońska

W imieniu wszystkich współorganizatorów oraz artystów fotografów – serdecznie zapraszamy.


Festiwal Fotografii Industrialnej
Rozpoczęcie festiwalu: 8 maj 2015 r., godz. 18.00
Termin wystaw: 8 - 17 maj 2015 r.

Park Tradycji
Adres: ul. Orzeszkowej 12, Siemianowice Śląskie

Galeria Elektrownia Czeladź
Adres: ul. Dehnelów 45, Czeladź

W górę