Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

morawyGaleria Fotografii B&B w Bielsku-Białej zaprasza 8 maja 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii "Morawy" oraz spotkanie z autorami. Wstęp wolny.

Wystawa prezentuje prace uczestników pleneru z maja ubiegłego roku: Jolanty Rycerskiej, Andrzeja Baturo, Ireneusza Czechowicza, Ewy Chrapka, Jerzego Chrapka, Mariusza Połowczuka, Teresy Solarz, Tomasza Raka, Zbigniewa Podsiadło, Zdzisława Biernasia, Piotra Borowicza i PiotraTargosza.

Moja fascynacja Morawami zaczęła się w październiku 2012 roku. Wtedy, po wielu latach, powróciłem do fotografowania krajobrazu. Wszystko to za sprawą magicznej wprost atmosfery, jaką zastałem na Morawach i Piotra Targosza, który uparł się mnie tam zabrać. Niekończące się, falujące pola i winnice mają jakąś magiczną siłę. Porozrzucane gdzieniegdzie zaspane miasteczka przywodzą nam na myśl klasyczne obrazy z czeskiej literatury i filmów. Doskonałe zaś morawskie wina pomagają zapewne jeszcze głębiej przeżywać te uniesienia. Jednak i bez nich trudno nie zachwycić się tą krainą.

Z podziwem patrzę na zagospodarowanie tego regionu, któremu, mimo upływu czasu, nie odebrano ani tradycyjnego rolniczego charakteru, ani nie zakłócono jego naturalnego piękna.

Pierwszy wyjazd dał mi kilka fotograficznych zachwytów. Jednak najważniejsze było postanowienie powrotu. Tak zrodził się pomysł zorganizowania przez Okręg Górski Związku Polskich Artystów Fotografików pleneru na Morawach. Nasz wyjazd odbył się w dniach 15 - 18 maja 2014, a siedzibą plenerową był Vinarsky Penzion u Machalinku, czyli mały, skromny pensjonat połączony z winnicą, położony w Hovoranach. Jak to bywa zazwyczaj, kiedy na czymś nam bardzo zależy, szło pod górkę. Właściwie wielką górę! Całkowicie zawiodła pogoda, fundując nam deszcz, silny wiatr i tak zwaną „blachę” na niebie. Tym bardziej więc należy docenić prace zaprezentowane na wystawie. Tylko najwytrwalsi zostali nagrodzeni kilkoma przebłyskami światła lub porannymi mgiełkami.

Piotr Borowicz

Andrzej Baturo - rodzony w roku 1940. Artysta fotografik, działacz i organizator wielu ważnych imprez o charakterze fotograficznym, wydawca, jeden z organizatorów FotoArtFestivalu i jego dyrektor generalny. Fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Był fotoreporterem prasowym, autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych. Od wielu kadencji - członek Rady Artystycznej ZPAF.

Ewa Chrapka - fotografią zajmuje się od 10 lat. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, którego opiekunem artystycznym jest Zbigniew Podsiadło. Interesuje się fotografią pejzażu i architektury. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach fotograficznych SMF, D SAFITA, grupy G7 oraz wystawach pokonkursowych.

Jerzy Chrapka - zawodu politolog, z zamiłowania fotograf. Członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii (SMF) w Sosnowcu oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych (D SAFITA) we Wrocławiu. Uczestnik kilkunastu wystaw fotograficznych.

Ireneusz Czechowicz - magię fotografii poznał w podstawówce. W 1977 roku jego zdjęcie „Dziewczyna z plecakiem” zakwalifikowano do ekspozycji VI Ogólnopolskiej Fotografii Młodzieży Szkolnej organizowanej przez klub „6x6” Pałacu Młodzieży w Warszawie. Później była długa przerwa i powrót do fotografowania w 2007 roku. Fotografując stara się rejestrować swoje doznania estetyczne i ulotne chwile, by móc do nich wracać. Jest członkiem SMF przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

Jolanta Rycerska - z wykształcenia filozof oraz fotograf. Od kilkunastu lat aktywnie zajmuje się twórczością fotograficzną oraz promocją i edukacją z zakresie fotografii. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się fotografią kreacyjną, formą fotograficzno - poetycką, portretem oraz dokumentem. Od 2009 roku do chwili obecnej pełni funkcję prezesa Okręgu Warszawskiego ZPAF, od 2011 także Zarządu Głównego ZPAF.

Mariusz Połowczuk - początkowe, dziecięce zainteresowanie fotografią przekształcił w niesłabnącą pasję i sposób na życie. Dzięki doświadczeniu potrafi patrzeć i odbierać rzeczywistość w sposób, który pozwala w pełni świadomie kreować obraz - nie tracąc przy tym dziecięcego nad nim zachwytu. Od roku 2006 specjalizuje się przede wszystkim w fotografii komercyjnej, natomiast fotografię pejzażową traktuje jako pewnego rodzaju artystyczną odskocznię od codzienności.

Piotr Borowicz - rocznik 1957. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykształcenia prawnik. Fotografuje od 1977 roku. Od 1979 roku jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego a od 2008 roku Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezentował ponad 26 wystaw autorskich w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i w Niemczech, uczestniczył także w wielu wystawach zbiorowych. W fotografii urzeka go prostota i piękno zwykłych miejsc i rzeczy.

Piotr Targosz - urodzony w 1979 roku. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, propagator idei fotografii piktorialnej w jej odmianie – modern. Wieloletni członek formacji fotograficznej Landskapiści. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w kraju i zagranicą. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej.

Teresa Solarz - urodzona w 1966 roku. Od 2007 r. aktywny członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Udział w licznych wystawach zbiorowych SMF, wystawach poplenerowych i pokonkursowych. Jej motto: „Fotografia odskocznią od szarości dnia”.

Tomasz Rak - urodzony w 1966 roku. Mieszka i pracuje w Bielsku–Białej. Członek ZPAF od 2002 roku. Wraz z upływem czasu zmieniają się jego prace. Głównie zajmuje się dokumentem, a ulubionym tematem jego prac jest industrialny Śląsk oraz architektura i elementy pejzażu. Swoje fotografie prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się tradycyjną techniką bromowo-srebrową w klasycznej formie: negatyw-pozytyw.

Zdzisław Biernaś - urodzony w 1947 roku, fotografuje od 7 lat. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Uczestniczy w plenerach i imprezach miejskich środowisk fotograficznych oraz wystawach regionalnych i ogólnopolskich. Interesuje się głównie fotografią przyrodniczą i pejzażem.

Zbigniew Podsiadło - urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Autor ośmiu indywidualnych wystaw tematycznych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

Kuratorzy Galerii: Inez i Andrzej Baturo


Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy
Adres: ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała
Morawy - zbiorowa wystawa poplenerowa
Wernisaż wystawy: 8 maj 2015 r,. godz. 18.00
Termin wystawy: 8 maj - 9 czerwiec 2015 r.

W górę