Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

monoLeica Gallery w Warszawie zaprasza 6 maja o godz. 20.00 na wernisaż wystawy fotografii "MONO" której autorem jest Ralph Gibson.

Ralph Gibson legenda amerykańskiej fotografii, niezwykle wyrazista postać. Mistrz kadru i cienia, umiejętnie wychwyconych fragmentów architektury, dostojnej nagości. Jest fotografem ponadczasowym, klasykiem, niepowtarzalnym artystą - uważa współkurator wystawy, Wojtek Wieteska. Dotyka formy i treści w taki sposób, że każdy jego gest fotograficzny opowiada nam, widzom, o świecie w którym się zaskakująco dobrze odnajdujemy. Wchodzimy w świat realny, żywy, a jednocześnie, instalujemy się w przestrzeni własnej wyobraźni, własnych snów. Dotykamy swoich fantazmów, fetyszów, tych ukrywanych, przed samym sobą, w postaci myśli, słów lub właśnie, przeniesionych przez niego, obrazów fotograficznych.
Ralph Gibson dokonuje tego, w sposób delikatny i jednocześnie jawny i przenikliwy.

Oglądając jego fotografie nie tracimy poczucia własnej tożsamości, pozostajemy na tej cienkiej warstwie, która jest między fikcją sztuki a światem rzeczywistym. Chcemy w niej być, tu i teraz, bo taki jest przekaz fotografii Ralpha Gibsona.

W sztormową noc, jako młody marynarz podczas pierwszej podróży statkiem, wykrzyczał, że będzie fotografem. Ponoć krzyczy tak jeszcze i dzisiaj. Dzięki swojej artystycznej wrażliwości, czujnemu oku, Gibson poszukuje w codziennych, często banalnych scenkach abstrakcyjnych kompozycji, nie stroni od pięknych form, nie unika nagości, dwuznaczności, czy pewnych niedopowiedzeń.

Wyrazisty czarno-biały projekt MONO powstał w 2013 roku podczas kilkumiesięcznej podróży dookoła świata. To bardzo klasyczna, gibsonowska fotografia. Formalne zabawy kształtem i cieniem przeplatają się tu z emocjami. Artysta obserwuje świat i umiejętnie buduje napięcie, poprzez perfekcyjną kontrolę nad kadrem i światłem oraz poprzez relacje pomiędzy poszczególnymi ujęciami. Wystawa Gibsona nie jest tylko zbiorem kilkudziesięciu fotografii - to opowieść, budowana poprzez związki pomiędzy obrazami, przez jednego z najwybitniejszych współczesnych klasyków fotografii, sam mawia „to sen w którym wszystko jest rzeczywiste".

Po raz pierwszy w prawie pięćdziesięcioletniej karierze artysta sięgnął po aparat cyfrowy. Był to jednak aparat specyficzny. Leica Monochrom rejestruje wyłącznie obraz czarno-biały. Gibson stwierdził później, że czarno-biały obraz z tego aparatu jest esencją cyfrowej technologii fotograficznej.
Na wystawie obejrzymy połowę z ponad 100 zdjęć, składających się na projekt i zawartych w albumie „MONO”, wydanym przez legendarne wydawnictwo Lustrum Press, założone przez Gibsona w roku 1970. Projekt był prezentowany w Holandii i Niemczech. W Polsce artysta nigdy nie gościł.

Więcej prac Ralpha Gibsona będzie można zobaczyć podczas „czarno-białego tygodnia” - swoistego festiwalu współczesnej fotografii czarno-białej, który odbędzie się w Leica Gallery Warszawa niebawem. W jego ramach na Mysiej 3 będzie można zobaczyć pokazy takich fotografów jak Jacob Aue Sobol, Piotr Zbierski, Michael Ackerman czy Wojtek Wieteska. Na jesień Leica Gallery Warszawa zaplanowała także mistrzowskie warsztaty z Ralphem Gibsonem z edycji projektów i opracowywania albumów fotograficznych.

Wszystkie prace z wystawy znajdują się w ofercie sprzedażowej Leica Gallery Warszawa.  

Dodatkowo 6 maja o tej samej porze na III piętrze będzie mieć miejsce wernisaż wystawy 14. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska zatytułowanej “WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii”.
Zobaczymy unikatowe odbitki, ważne zdjęcia z historii polskiej fotografii, w których krajobraz jest motywem przewodnim lub inspiracją. Ekspozycja następnie zostanie przeniesiona do Łodzi na FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii, gdzie odbędzie się aukcja wszystkich prac.

Warszawa Kuratorzy: Wojtek Wieteska i Rafał Łochowski


Leica Gallery
Adres: ul. Mysia 3
Ralph Gibson - MONO
Wernisaż wystawy: 6 maj 2015 r., godz. 20.00
Termin wystawy: 6 maj - 14 czerwiec 2015 r.
strona internetowa: www.ralphgibson.com

W górę