Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

niemenNey Gallery&Prints w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii poświęconą wybitnemu kompozytorowi, wokaliście, instrumentaliście, felietoniście, poecie, twórcy grafik Czesławowi Niemenowi. Na wystawę "Niemen" składać się będą prace twórców, którzy mieli przyjemność poznać i fotografować Czesława Niemena.

Zobaczyć będzie można również fotografie żony artysty Małgorzaty Niemen, prace Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza Chrisa Niedenthala, Lidii Popiel, Andrzeja Świetlika. Każdy z artystów przedstawi osobę Czesława Niemena w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Fotografie zostały wykonane między innymi w Nowym Jorku, Warszawie, zarówno przy okazji specjalnie zorganizowanych sesji, podczas pracy artysty, jak również przy okazji prywatnych spotkań fotografów i muzyka. Wystawa "Niemen" zaprezentowana zostanie w nowej przestrzeni wystawienniczej Ney Gallery&Prints. Galeria będzie mieściła się przy ulicy Spokojnej 5 w Warszawie, w nowoczesnym wnętrzu, przestrzeń dopracowana została w najmniejszym detalu tak, aby goście w komfortowych warunkach mogli spotkać się, obcować ze sztuką.

Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę poświęconą wybitnemu kompozytorowi, wokaliście, instrumentaliście, felietoniście, poecie, twórcy grafik Czesławowi Niemenowi. Na ekspozycję "Niemen" składać się będą prace twórców, którzy mieli przyjemność poznać i fotografować Czesława Niemena. Zobaczyć będzie można fotografie żony artysty Małgorzaty Niemen, prace Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza Chrisa Niedenthala, Lidii Popiel, Andrzeja Świetlika. Każdy z artystów przedstawi osobę Czesława Niemena w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Fotografie zostały wykonane między innymi w Nowym Jorku, Warszawie, zarówno przy okazji specjalnie zorganizowanych sesji, podczas pracy artysty, jak również przy okazji prywatnych spotkań fotografów i muzyka. Wystawa "Niemen" zaprezentowana zostanie w nowej przestrzeni wystawienniczej Ney Gallery&Prints. Galeria będzie mieściła się przy ulicy Spokojnej 5 w Warszawie, w nowoczesnym wnętrzu, przestrzeń dopracowana została w najmniejszym detalu tak, aby goście w komfortowych warunkach mogli spotkać się, obcować ze sztuką.

Krzysztof Gierałtowski o Niemenie: Czesława Niemena poznałem w czasie portretowania dla kultowego dziś miesięcznika "Ty i Ja" w styczniu 1973 r. Był człowiekiem bezpretensjonalnym i bezpośrednim. Z upodobaniem paliliśmy łatwo wtedy dostępne kubańskie cygara. Ofiarował mi produkowaną właśnie płytę, jeszcze bez obwoluty, którą dopiero projektował. Płytę mam do dziś. Zawiera piosenki do słów Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Norwida i Iwaszkiewicza. Byłem na jego kilku koncertach. Największe wrażenie wywarł na mnie "Bema pamięci, żałobny rapsod".

Lidia Popiel o Niemenie: Byłam dumna i zaszczycona zaproszeniem mnie przez Czesława Niemena do zrobienia zdjęć do jego zagranicznego portfolio. Mogłam osobiście przekonać się o Jego ujmującym sposobie bycia. Niezwykły człowiek o elektryzującej osobowości. Dla początkującej fotografki było to znaczące wydarzenie, zostawiające ślad na całe życie.

Chris Niedenthal o Niemenie: Poznałem Czesława chyba już w 1973 r., kiedy tylko przyjechałem do Polski. Niestety, bardzo rzadko go fotografowałem w sytuacjach zawodowych; w prywatnych nieco częściej – ale co prywatne, to prywatne! Nie chciałem też korzystać z naszej przyjaźni, by fotografować go częściej; uważałem, że po prostu nie wypada się narzucać.

Autorzy fotografii: Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Marek Karewicz , Chris Niedenthal, Małgorzata Niemen, Lidia Popiel, Andrzej Świetlik.


Ney Gallery&Prints
Adres: ul. Spokojna 7/2, Warszawa
Niemen - wystawa fotografii
Termin wystawy: 12 kwiecień – 17 maj 2015 r.
Strona domowa: neygalleryprints.pl

W górę