Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

deja vu z.tomaszczuk-400 bigZapraszamy w poniedziałek 20 kwietnia br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Tomaszczuka „Déjà vu” do Starej Galerii ZPAF w Warszawie.

„Déjà vu”  Zbigniewa Tomaszczuka to kolejny zestaw, który powstał na zamówienie burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego do Kolekcji Wrzesińskiej.

Jest szczególny w tym sensie, że po raz pierwszy zaproszony fotograf urodził się we Wrześni – i chociaż Tomaszczuk wyprowadził się wraz z rodzicami z naszego miasta już jako dziecko, to jednak nadal odczuwa ogromny sentyment do „krainy dzieciństwa”. Dlatego właśnie włączył do swojego cyklu archiwalne fotografie rodzinne, które nie tylko pokazują rodzeństwo, jego samego i innych członków rodziny oraz znajomych, ale też wchodzą w interesujące interakcje ze zdjęciami wykonanymi przez artystę współcześnie, po półwieczu.

Zbigniew Tomaszczuk - ur. 1949 we Wrześni, ukończył Wyższe Studium Fotografii MKiS / ZPAF w Warszawie oraz uzupełniające Studia Magisterskie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktorat ze sztuk plastycznych z dyscypliny artystycznej fotografia na ASP w Poznaniu, habilitacja ze sztuki filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Redaktor naczelny (w latach 2000-2003) Kwartalnika Fotografia, oraz Naukowo Artystycznego Pisma o Fotografii Camera Obscura (w latach 2006-2012). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii oraz twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Jest profesorem na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP i wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek: Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii (Warszawa 1998), Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii (Wrześnie 2003), Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej (Wrocław 2004), oraz tekstów o fotografii w pismach branżowych i artystycznych, wydawnictwach zbiorowych, posympozjalnych i katalogach wystaw. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Małej Galerii ZPAF/CSW w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Fundacji Turleja w Krakowie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Artotece Fotografii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Musee de l'Elisee w Lozannie.

Kurator Kolekcji Wrzesińskiej: Waldemar Śliwczyński


Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików
Ares: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Zbigniew Tomaszczuk - Déjà vu
Wernisaż wyatawy: 20 kwiecień 2015 r., godz. 18:00,
Termin wystawy: 20 kwiecień - 12 maj 2015 r.

W górę