Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

tomasz-rozalskiŁódzka Galeria Nowa zaprasza 28 lutego 2015 roku na wernisaż wystawy fotografii Tomasza Różalskiego pt. Intymaty.

Zdjęcia prezentowane na wystawie Intymaty to wybór spośród tych prac artysty, które powstałych w latach 2011 - 2014, a zostały zrobione podczas sesji portretowych i modowych. Przedstawiają momenty, w których – w przerwach w trakcie zdjęć, dzięki zaistnieniu subtelnej interakcji pomiędzy modelką, artystą i jego obiektywem – udało się uchwycić prawdziwą naturę fotografowanych kobiet i utrwalić fragment ich intymnego świata, dalekiego od zgiełku typowego dla pracy na planie. Technika wykonania odbitek – stosowana od lat 50. XIX wieku tzw. guma dwuchromianowa – podkreśla wyjątkowość tych chwil oraz oryginalność samych zdjęć. Trzeba bowiem wiedzieć, że pomimo tego, że wszystkie intymaty zostały utrwalone na negatywie lub na karcie chipowej, każda ich reprodukcja w technice gumy, będzie się wyraźnie różniła od pozostałych. Jedna z prac była prezentowana podczas jubileuszowej wystawy Niebieska flasza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2015 roku.

Technika gumy dwuchromianowej – metoda wykonywania obrazów fotograficznych zapoczątkowana w połowie XIX w. bazująca na światłoczułych właściwościach związków dwuchromianu oraz gumy arabskiej. Technika ta umożliwia nie tylko tworzenie zdjęć, ale również daje nieograniczone możliwości kreowania obrazu poprzez ręczne manipulowanie kolorem, światłem czy formą. Obraz powstaje dzięki kilkukrotnemu nałożeniu światłoczułej warstwy z dodatkiem kolorowego pigmentu i stykowemu naświetleniu negatywu światłem UV.

Tomasz Różalski - (ur. 1972) – absolwent Wyższego Studium Fotografii przy Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, członek grupy twórczej Więcej Niż Oko, autor monografii na temat fotografii litowej jako metody obrazowania. Pasjonat fotograficznych technik szlachetnych i uczestnik, a potem instruktor, warsztatów im p oświęconych. Jego zdjęcia były do tej pory prezentowane m.in. podczas Dni Pragi w Warszawie (wystawa Miasto obsesja), w warszawskiej Galerii Zamkniętej (Na celowniku ty) oraz na kilku innych wystawach zbiorowych (m. in. Niebieska flasza w Muzeum Narodowym). Urodzony w Łodzi, mieszka i tworzy w Warszawie i okolicach.


Galeria Nowa, Łódzki Dom Kultury
Adres: ul. Traugutta 18, Łódź
Tomasz Różalski - Intymaty
Wernisaż wystawy: 27 luty 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 27 luty - 28 marzec 2015 r.

 

W górę