forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Marcin Pycha - Portret nienazwany

Miasto - foto-info.pl.

marcin-pychaGaleria Centrum NCK w Krakowie zaprasza od 13 lutego na wystawę fotografii Marcina Pychy pt. Portret nienazwany.

Portret nienazwany to seria czarno-białych fotografii przestawiających kilkanaście starannie wybranych osób. Te obrazy tworzy przede wszystkim światło, cień i stylizacja powodująca zdefragmentowanie fotografowanych postaci. Zabawa formą i emocjami, a raczej ich brakiem ma być motywem przewodnim tego cyklu. Żaden z portretów nie zdradza relacji miedzy modelem, a fotografem. Widz może zgadywać kto jest bliską Autorowi osobą, a kto zaangażowaną specjalnie na potrzeby cyklu. Neutralna forma nie pozwala zgadnąć kim są portretowane postaci, o czym myślą i czym się zajmują. Wie to tylko fotograf i one same. Widz natomiast, może traktować te obrazy jako fragmenty ludzkiego istnienia wyłaniające się z mroku i powoli rozmywające w jego pamięci, która ostatecznie zarejestruje jedynie powodujące dysonans… zdjęcie psa.

Nie można zmierzyć ciemności, nie można zmierzyć światła. Można się im poddać. Zamknąć i otworzyć pokój doznania. Wejść i wyjść. Mrok potęguje pożądanie, wzmaga pragnienie formy obecnej jako widzialny czy też pozornie namacalny kształt. Czujna intymność, nienazwana obecność. Scena. Ciało. Blask. Miękka ostrość. Czarna kurtyna tnie przestrzeń widzenia. Czym i kim jestem, czy jestem. Oddycham. Milczę. Pytam. Nie mam pewności gdzie się zaczynam, gdzie kończę i dokąd zmierzam. Zawieram się w ciszy nocy i dnia. W grymasie pozy. Bez imienia, bez narzutu tożsamości. Zastygam w Tobie kiedy patrzysz, dziwisz się i zastanawiasz. Co robimy tu razem, dlaczego teraz, co to za miejsce. Nie wiem. Jestem. W anonimowym obrazie odczucia. Kontraście znaczeń. W ukrytej myśli płynącej cieniem. Pomiędzy Tobą a mną.

Marcin Pycha - z wykształcenia inżynier automatyki i robotyki, z zamiłowania fotograf. Od czasu ukończeniu studiów pracuje jako informatyk, w wolnych chwilach oddając się swojej fotograficznej pasji. Rozwijając swoje zainteresowania ukończył wiele kursów z zakresu fotografii studyjnej, reportażowej, reklamowej, postprodukcji fotograficznej, zarządzania barwą, a także kursy rysunku i malarstwa w Krakowskim Klubie Kultury Paleta. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, wygrywał konkursy fotograficzne, jego prace były publikowane na łamach magazynów w kraju i za granicą. Jedyna jak dotąd wystawa indywidualna cieszyła się dużym uznaniem widzów. W swojej pracy fotograficznej kieruje się zasadą ciągłego rozwoju i dążenia do coraz lepszych efektów. Dba o to, aby tworzone prace były najwyższej jakości, a odbiorca w pełni usatysfakcjonowany.


Galeria Centrum NCK, budynek A
Adres: al. Jana Pawła II 232, Nowa Huta, Kraków
Marcin Pycha, Portret nienazwany
Termin wystawy: 13 luty – 12 marzec 2015 r.

Podobne artykuły :

» Ela Waszczuk - Metropolis

Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zaprasza  27 maja o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Eli Waszczuk pt. "Metropolis".

» Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2015

W dniach 15 maja – 15 czerwca 2015 roku odbędzie się ósma edycja Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015 z gościem honorowym - Islandią.

» Sonia Rammer - Wyspa

Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie zaprasza wraz z autorką Sonią Rammer 14 maja 2015 r. o godz. 18.00 na wystawę fotografii pt. "Wyspa".

» Kulturalna Noc Muzeów w WSFiGP

Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej 16 maja br. zaprasza wszystkich na kulturalną Noc Muzeów. W programie wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i autorskie spotkanie. W godz. 18.00...

» Tomek Sikora - Po drugiej stronie lustra

Zapraszamy 16 maja o godz. 18.00 na wernisaż instalacji Tomeka Sikory pt. "Po drugiej stronie lustra". Wystawa premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież