forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Sébastien Cuvelier - Cygańskie królowe

Miasto - Katowice.

krolowieGaleria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz Atelier 34zero Muzeum i wydawnictwo Husson zaprasza na wystawę fotografii socjologicznej której autorem jest Sébastien Cuvelier pt. Cygańskie królowe.

Po raz pierwszy odwiedził Rumunię w 2011 r.: Wjazd do Buzescu, za kierownicą wypożyczonej Dacii — tego nie da się zapomnieć. Widok tych wszystkich domów z innego świata sprawia, że przednie okno zmienia się w ekran, na którym przewija się mieszanka obrazów — od baśni Walta Disneya do odcinków „MTV w domu” u nowobogackich raperów. Ten seans przerodził się w rytuał. Zawsze, gdy wracam do tej wioski (do tej pory pięć razy), muszę zaliczyć obowiązkową przejażdżkę po głównej ulicy — w tę i z powrotem, z szeroko otwartymi oczyma.

Taki był początek projektu fotograficznego Cygańskie królowe. Sébastien Cuvelier zjeździł Rumunię wzdłuż i wszerz, a w podróży towarzyszył mu przyjaciel i tłumacz Andreea. Przemierzył ponad 6 tysięcy kilometrów, docierając do czterech najbardziej odległych zakątków kraju, którymi są: Ciurea — na północnym wschodzie, Ivesti i Liesti — na wschodzie, Strehaia — na zachodzie i Buzescu — na południu. Udało mu się zrealizować swoje marzenie i przekroczyć progi tamtejszych pałaców o nieludzkich rozmiarach, a także poznać ich mieszkańców — niespodziewanie odkrywając świat kobiet pozostawionych przez swoich mężczyzn, którzy z dala od domu zajmują się biznesem. Ta niezwykła społeczność bogatych Romów kieruje się swoistym kodem, który nakazuje, aby sukces łączył się z jego widocznymi oznakami. Fotograf pokazuje nam więc przedziwną architekturę, ale również — a może przede wszystkim — kobiety i młode dziewczęta dorastające w środowisku pustawych pałaców. Domy te funkcjonują raczej jako odstawione na błysk gabloty wystawowe niż przestrzeń mieszkalna, która jest często ograniczona do dwóch lub trzech pokojów z tyłu domu.

Sébastien Cuvelier - urodzony w 1975 r., mieszka i pracuje w Luksemburgu. Fotograf i podróżnik.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Adres: Aleja Wojciecha Korfantego 6, Katowice
Sébastien Cuvelier - Cygańskie królowe
Termin wystawy: 16 styczeń - 1 marzec 2015 r.

Podobne artykuły :

» Ela Waszczuk - Metropolis

Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zaprasza  27 maja o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Eli Waszczuk pt. "Metropolis".

» Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2015

W dniach 15 maja – 15 czerwca 2015 roku odbędzie się ósma edycja Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015 z gościem honorowym - Islandią.

» Sonia Rammer - Wyspa

Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie zaprasza wraz z autorką Sonią Rammer 14 maja 2015 r. o godz. 18.00 na wystawę fotografii pt. "Wyspa".

» Kulturalna Noc Muzeów w WSFiGP

Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej 16 maja br. zaprasza wszystkich na kulturalną Noc Muzeów. W programie wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i autorskie spotkanie. W godz. 18.00...

» Tomek Sikora - Po drugiej stronie lustra

Zapraszamy 16 maja o godz. 18.00 na wernisaż instalacji Tomeka Sikory pt. "Po drugiej stronie lustra". Wystawa premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież