forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Jean-Manuel Simoes - Źli chłopcy

Miasto - foto-info.pl.

jmsGaleria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach oraz Atelier 34zero Muzeum i wydawnictwo Husson zaprasza na wystawę fotografii socjologicznej − Jeana-Manuela Simoesa pt. Źli chłopcy.

Czarno-białe fotografie jego autorstwa przypominają naprędce pstrykane fotki. Niewyraźne obrazy potęgują dynamikę życia, które toczy się na ulicach, a nie w małych, ciasnych mieszkaniach. Sceny z życia codziennego pokazują nam świat niemalże zdominowany przez mężczyzn, z otaczającą ich nudą i monotonią, ale też z towarzyszącym im poczuciem dumy ze wspólnoty, na którą można liczyć, gdy jest się opuszczonym przez rządzących polityków.

W 2005 r. Simoes fotografował paryskie przedmieścia podczas panujących tam zamieszek, na przykład w Clichy-Sous-Bois. Zależało mu, aby dotrzeć do sedna wydarzeń, dlatego kilkakrotnie powracał do tych samych przestrzeni miejskich, jakby zdeterminowany chęcią dopracowania tematu. W przeciwieństwie do dużych agencji informacyjnych, artysta chciał ukazać codzienne życie zwyczajnych ludzi, tych, którzy zwykle skazani są na zapomnienie w kontekście dużych wydarzeń — starał się pokazać odnalezione tam człowieczeństwo. Nie szukając sensacji, poznał i pozyskał sympatię okolicznych mieszkańców, pomimo nieufności z jaką zwykle traktują fotografów. Chiens de la casse jest owocem tego szczerego, otwartego podejścia artysty i jego osobistego odczytania okolicy, która uchodzi za drażliwą.

Jean-Manuel Simoes — urodzony w 1964 r. na przedmieściach Paryża. Dorastał w otoczeniu kultury francusko-portugalskiej. Karierę fotografa rozpoczął w wieku 33 lat. Wiodącym tematem jego prac jest człowiek, dlatego skupia się na reportażu i fotografii prasowej. Od kilku lat bada również inne terytoria,  trzymając się z dala od sensacyjności bieżących wydarzeń. Podejmuje tematy społeczne, a także fotografuje życie codzienne.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Adres: Aleja Wojciecha Korfantego 6, Katowice
Jean-Manuel Simoes - Źli chłopcy
Termin wystawy: 16 styczeń - 1 marzec 2015 r.

Podobne artykuły :

» Ela Waszczuk - Metropolis

Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zaprasza  27 maja o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Eli Waszczuk pt. "Metropolis".

» Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2015

W dniach 15 maja – 15 czerwca 2015 roku odbędzie się ósma edycja Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015 z gościem honorowym - Islandią.

» Sonia Rammer - Wyspa

Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie zaprasza wraz z autorką Sonią Rammer 14 maja 2015 r. o godz. 18.00 na wystawę fotografii pt. "Wyspa".

» Kulturalna Noc Muzeów w WSFiGP

Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej 16 maja br. zaprasza wszystkich na kulturalną Noc Muzeów. W programie wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i autorskie spotkanie. W godz. 18.00...

» Tomek Sikora - Po drugiej stronie lustra

Zapraszamy 16 maja o godz. 18.00 na wernisaż instalacji Tomeka Sikory pt. "Po drugiej stronie lustra". Wystawa premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież