forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Nadia Issa - Heden

Miasto - foto-info.pl.

000goraGaleria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Nadii Issy pt. "Heden", na którą składają się zdjęcia wykonane w obozie przejściowym dla muzułmańskich emigrantów w Szwecji.

Wystawa autorki - Nadii Issa pt. "Heden" wpisuje się w aktualną sytuację społeczno - polityczną - pisze kuratorka Anna Wolska - Z nagłówków gazet wciąż nie schodzą tytuły mówiące o zamachu w Paryżu, przeplatane artykułami o rosnącej islamofobii, o konflikcie kultur i religii. Niezrozumienie i narastający, wszechobecny, obustronny lęk przed obcym. Kim jest emigrant? Sąsiadem, przyjacielem, wrogiem, uciekinierem?

Emigracja to nie tylko zmiana szerokości geograficznej, to również stan umysłu, stan ducha, zmaganie się z nową rzeczywistością i własną przeszłością.

Do problemu samotności i alienacji emigrantów bardzo często odnosił się w swoich książkach - m.in. indyjski pisarz - Salman Rushdie. W kolejnych książkach opisywał losy bohaterów żyjących w rozdarciu pomiędzy tradycją i kulturowymi uwarunkowaniami, a chęcią zasymilowania się, wtopienia w otaczającą kulturę i społeczeństwo. To rozdarcie prowadziło często do kryzysu tożsamości, radykalizacji poglądów, odrzucenia i alienacji.

"Heden" to mała miejscowość w Szwecji, w której znajduje się obóz przejściowy dla muzułmańskich emigrantów - np. z ogarniętej wojenną zawieruchą Syrii. Małe, podmiejskie domki. Pozorna sielanka, a jednak ze zdjęć tych emanuje pewien niepokój, coś co drzemie w głębi jaźni napotkanych przez autorkę osób. Lęk o przyszłość, lęk przed nowym, a może tęsknota, za czymś dobrze znanym i rozumianym.

Nadia Issa - urodzona w Warszawie w 1991r. Fotograf i artysta wizualny. Ukończyła z wyróżnieniem studia I stopnia na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczyła się w Warszawskiej Szkole Fotografii. Laureatka stypendium Funduszu Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS. Od 2014 współzałożycielka i przewodnicząca Koła Naukowego Technik Alternatywnych Fotografii na Wydziale Sztuki Mediów ASP. W 2014 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie International Photography Awards za fotoesej pt. Heden. Większość prac realizuje na tradycyjnych materiałach analogowych, srebrowych, na podłożu barytowym. Często porusza tematy tożsamości, zarówno kulturowej jak i jednostkowej. Jej prace znalazły się na wystawach zbiorowych (m.in: Art-Eco w galerii Arslibris, wystawa fotografii tradycyjnej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Indygo - koncert z cyklu partytury fotograficzne w galerii Spokojna), oraz na wystawach pokonkursowych ( m.in Salon Fotografii Artystycznej Żary, Oświęcimskie Biennale „Kochać człowieka”).


Galeria Obok ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Nadia Issa - Heden
Termin wystawy: 14 styczeń - 27 luty 2015 r.

Podobne artykuły :

» Ela Waszczuk - Metropolis

Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zaprasza  27 maja o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Eli Waszczuk pt. "Metropolis".

» Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2015

W dniach 15 maja – 15 czerwca 2015 roku odbędzie się ósma edycja Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015 z gościem honorowym - Islandią.

» Sonia Rammer - Wyspa

Galeria Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień w Koninie zaprasza wraz z autorką Sonią Rammer 14 maja 2015 r. o godz. 18.00 na wystawę fotografii pt. "Wyspa".

» Kulturalna Noc Muzeów w WSFiGP

Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej 16 maja br. zaprasza wszystkich na kulturalną Noc Muzeów. W programie wystawy, warsztaty, projekcje filmowe i autorskie spotkanie. W godz. 18.00...

» Tomek Sikora - Po drugiej stronie lustra

Zapraszamy 16 maja o godz. 18.00 na wernisaż instalacji Tomeka Sikory pt. "Po drugiej stronie lustra". Wystawa premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież