Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

metaforyDolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu zaprasza 22 stycznia br. o godz. 17.00  na  zbiorową wystawę fotografii "Metafory realności 2014".

Tytuł wystawy jest pojęciem szerokim, a w przedstawionych pracach twórcy posługujący się obrazem fotograficznym określają w różnorodnych kontekstach i znaczeniach swoje relacje z otaczającą ich rzeczywistością.

Prace prezentowane na przygotowanej przez Stanisława Kulawiaka wystawie Okręgu Dolnośląskiego ZPAF pt. Metafory realności można, pod względem formalnym oraz w oparciu o jej tytuł, podzielić na dwie grupy. W pierwszej znalazłyby się fotografie, które akcentują różnicę świat–obraz i w niej zawierają intencję metaforyczną. Do grupy drugiej można by przypisać te fotografie, w których napięcie przebiega wewnątrz jednego bądź między kilkoma obrazami oraz pomiędzy elementami zestawionymi ze sobą działaniem autora, za pomocą np. fotomontażu czy zmodyfikowanej kolorystyki.

Czy obrazowanie jest kwestią prywatną? Czy można mówić o subiektywnym geście artysty w sytuacji, kiedy fotografia kształtowana jest przez nasze myślenie, a ona zwrotnie rozwija język metaforyczny? Czy metafory realności podatne są na deformacje? Na ile służyć mogą ideologiom? W obrębie jakich ram można je negocjować i czy zdajemy sobie sprawę z ograniczeń fotografii? Czy fotografia potrafi powiedzieć nie?

Mateusz Palka, tekst do katalogu wystawy pt. Metafory realności


Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Adres: Rynek - Ratusz 24, Wrocław
Metafory realności 2014 - wystawa zbiorowa
Wernisaż wystawy: 22 styczeń 2015 r., godz. 17.00
Termin wystawy:  22 styczeń - 22 luty 2015 r.

W górę