Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

plakat A GOLA b1-1Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach oraz Galeria 5 zaprasza 16 stycznia br. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. Dziewczyna z dywanem której autoerm jest Arkadiusz Gola.

Chodząc z aparatem zawsze szukam ludzi, o których mógłbym opowiedzieć. Rzadko naciskam spust migawki, kiedy w kadrze nie widzę postaci. Same ślady bytności człowieka to często dla mnie za mało. Lubię poznawać nowe osoby, rozmawiać z nimi, a później wracać w te same miejsca i obserwować jak się zmieniły. Przeważnie fotografuję szerokokątnym obiektywem, próbuję tak zbliżyć się do moich bohaterów, żeby widz miał poczucie, że w tym momencie na prawdę byłem jednym z nich. Tradycja fotografowania przemysłu na Górnym Śląsku idzie w parze z jego powstaniem i rozwojem. Max Steckel, niemiecki fotograf na zlecenie magnatów przemysłowych dokumentował na przełomie XIX i XX wieku nowo powstające zakłady. Po wojnie grupa fotoreporterów bardziej, lub mniej propagandowo, ale z pasją uwieczniała ten region, który z lotu ptaka wyglądał jak jedna wielka huta. Tak się akurat złożyło, że na moją fotografię przypadł czas schyłku przemysłowej potęgi Górnego Śląska. Staram się robić dokument uczciwy i prawdziwy. Może trochę nostalgiczny, ale wynika to z tego, że moja rodzina żyje tu od pokoleń, przez co jestem wypełniony historiami z przeszłości. Zastanawiam się, w którą stronę ten region zmierza. Bez względu na to jakim zmianom będzie on podlegać, mam nadzieję, że jego mieszkańcy nie stracą rzeczy najważniejszej, a mianowicie swojego poczucia tożsamości. Robiąc zdjęcia mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu dokładam się do historii, którą uwieczniali na kliszach moi poprzednicy. Między innymi właśnie poprzez poznawanie ich zdjęć mogłem budować swoją świadomość historyczną miejsca, w którym przyszło mi żyć i pracować.

Arkadiusz Gola - Rocznik 1972. Pochodzi z Rudy Śląskiej, mieszka w Zabrzu. Doktorant Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), fotoreporter prasowy (od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego”). Członek ZPAF-u. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Rejestruje zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Zdobył nagrody w najważniejszych ogólnopolskich konkursach fotografii prasowej (BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż, Grand Press Photo, Śląska Fotografia Prasowa). Dziennikarz roku 2003 „Dziennika Zachodniego”. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury (2010). Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Zdjęcia w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu oraz we Francji w regionie Nord-Pas de Calais (projekt „Górnicy Świata"). Autor albumów: „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”. Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).


Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Miejsce: Galeria 5
Arkadiusz Gola - Dziewczyna z dywanem
Wernisaz wystawy: 16 styczeń 2015 r., godz 17.00
Termin wystawy: 16 styczeń - 22 luty 2015 r.

W górę