forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Zbigniew Podsiadło - W szarościach

Miasto - foto-info.pl.

000000000Zapraszamy 13 stycznia br. o godz. 18.00 do Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF na wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Podsiadło pt. W szarościach.

Wystawa W Szarościach prezentowana w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF to fragment dużej prezentacji z okazji 40-lecia działalności twórczej artysty, przedstawianej już w kilku miastach. Szczecińska ekspozycja to część tego dużego projektu obejmującego kilka cykli fotograficznych najbardziej charakterystycznych dla kolejnych etapów twórczości Zbigniewa Podsiadło. Jeden z tych cykli pod tytułem Prowincja (smutny, a czasem tragikomiczny obraz Polski małomiasteczkowej w czasach PRL-u) można było obejrzeć w roku 2008 w Galerii ZPAF w Szczecinie. Zdjęcia prezentowane na wystawie szczecińskiej w tym roku to przede wszystkim obrazy z cyklu Industrialna Katedra.

Czarno-białe zdjęcia poindustrialnego krajobrazu, z którego, jak posępna i tajemnicza gotycka katedra, wyłania się sylwetka starej, zniszczonej, nikomu niepotrzebnej cementowni. Niezwykłość tej wręcz teatralnej scenerii podkreślona jest zastosowaną techniką o dużej skali szarości od jasnych tonów do prawdziwie głębokiej czerni. Zbigniew Podsiadło, który od lat swoją wizję świata przedstawia za pomocą czarno-białej fotografii, zdaje się wręcz odbierać rzeczywistość w odcieniach szarości. Często stosowany obiektyw szerokokątny oraz żabia perspektywa dodają dramatyzmu zastanym sytuacjom, a przedstawione w ten sposób obiekty przemysłowe stają się monumentalne, co daje autorowi prawo nazywać je katedrami. Zbigniew Podsiadło nie ingeruje w przedstawianą przez siebie rzeczywistość, ale jednocześnie nie tworzy suchego dokumentu, lecz głęboko przemyślaną, a przede wszystkim emocjonalnie przeżytą, wizję odchodzącego do historii świata.

Zbigniew Podsiadło - urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie.
Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii, w tym Światowego Urban-2014 Street Photo Contest – Exhibition, organizowanego w Trieście. Autor ośmiu indywidualnych tematycznych wystaw problemowych. Opiekun Artystyczny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.


Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF, Wydział Elektryczny ZUT
Adres: ul. 26 Kwietnia 10, Szczecin
Zbigniew Podsiadło - W szarościach
Wernisaż wystawy: 13 styczeń 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 13 styczeń - 17 marzec 2015 r.

Podobne artykuły :

» Dagmara Dominik-Ogińska - Pejzaże irrealne

Dolnośląski Okręg ZPAF oraz Galeria Za Szafą we Wrocławiu zaprasza 31 lipca 2015 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Dagmary Dominik-Ogińskiej pt. "Pejzaże irrealne".

» Iza Maciusowicz - Konotacja

Galeria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza w środę 22 lipca 2015 r. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Izy Maciusowicz pt. "Konotacja".

» Terasa Solarz – Fotografie

Galeria „Ciasna” w Jastrzębiu Zdroju zaprasza 18 czerwca 2015 r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Teresy Solarz pt. Fotografie i spotkanie z autorką.

» Kobieta na wojnie - wystawa fotografii

Zapraszamy 2 czerwca 2015 r. o godz. 18.00 do Kordegardy w Warszawie, na wystawę prac trzech znakomitych fotoreporterów polskich: Wojciecha Grzędzińskiego, Krzysztofa Millera, Maksymiliana...

» Ela Waszczuk - Metropolis

Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zaprasza  27 maja o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Eli Waszczuk pt. "Metropolis".

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież