Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

artur rychlickiDom Kultury w Rybniku - Chwałowicach zaprasza 9 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 na wystawę fotografii pt. "Podróżni" Artura Rychlickiego w Galerii Fotografii DeKa. W ramach cyklus Wieczor Sztuk w Galerii Kolumnowej odbędzie się również wernisaż wystawy malarstwa Edy Riedla (Czechy), spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem oraz recital Aleksandra Łodzi-Kobylińskiego "Makino". Wstęp wolny.

Pomysł wystawy w swej warstwie filozoficznej zasadza się na nietzscheańskich przemyśleniach dotyczących wiecznego powrotu oraz późniejszych własnych, czysto egzystencjalnych myślach na temat roli człowieka w świecie, w tym głównie w świecie swoich wyobrażeń: ciągła podróż, ciągłe szukanie miejsca "na zawsze", wieczna nowalisowska podróż "do domu", która to czyni z naszej egzystencji magiczne koło powrotu, wyznaczając oprócz jakości tej egzystencji, również jej granice. Kantorowski "wieczny wędrowiec" jest jej quasi - fizycznym, natomiast jego trupa teatralna ściśle fizycznym uosobieniem.

rh2

Wydawać by się mogło, że najprościej doszukiwać się można tajemnic naszej egzystencji bezpośrednio w otaczającej nas "aktualnej" rzeczywistości. Wszelkie takie próby wydają się jednak wciąż chybione. Dokument, fotografia prasowa, materiały zbierane przez różnej maści historyków – jako realistyczny opis rzeczywistości mówią nam bowiem o zdarzeniu, nie zaś o jego istocie. Odpowiadają na pytania gdzie, co i jak, również starając się opowiadać dlaczego i po co, nie dochodząc jednak do sedna tych pytań.
Wystawa ma formę opowieści. Obserwujemy dwójkę ludzi w ich wędrówce do własnego mitycznego wyśnionego Domu. Jesteśmy obecni przy najważniejszych chwilach tej podróży. Od chwili najważniejszej – podjęcia decyzji, wykonania pierwszego kroku, dzięki któremu zawsze wszystko się zaczyna, poprzez późniejszą ich wędrówkę przez miejsca "źródłowo" archetypiczne – kościół, rynek miasta, które opuszczają "na zawsze" ze złudnym przekonaniem, ze to nie jest "ich" miejsce. Ich późniejsza wędrówka kończy się na stacji, z której wyruszą – taką mają zapewne nadzieję – dalej w poszukiwaniu lepszego Domu.

To oczywiście zapatrzenie w przyszłość spowodowało, że nie zauważyli prostego faktu, że z tej stacji nigdzie nie pojadą, że jakakolwiek chęć ucieczki i poszukiwań innego świata jest tylko ułudą, "niemożliwym", że ich trud jest absolutnie bezsensowny. Stacja od lat jest nieczynna. Mimo tych wszystkich niepowodzeń, przeciwności, całą podróż odbywają oddzielnie. Nie widzą siebie, nie reagują na siebie. Będąc na stacji jedynymi, nie spotkają się nigdy.

rh3

Artur Rychlicki  - jest krakowskim fotografem, studiował filozofię, swoje prace wystawiał w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, prowadził tam również warsztaty fotograficzne. Współpracował w projektach artystycznych m.in. z Richardem Demarco oraz Andrea Cusumano. Specjalizuje się w fotografii analogowej (techniki srebrowe) oraz technikach szlachetnych (m.in. guma chromianowa). Na zajęciach warsztatowych prowadzi również wykłady z historii fotografii, sztuki oraz z zagadnień związanych z estetyką. Od dziecka związany ze sztuką i osobą Tadeusza Kantora (jest synem aktorów od lat współpracujących i związanych z teatrem "Cricot 2"). Autor znaczących wystaw m.in. wystawy pt. "Podróżni", która stanowi ogólną refleksję na temat drogi każdego człowieka, poszukiwania i spotykania innych osób.


Dom Kultury Chwałowice - Galeria Fotografii DeKa
Adres: ul. 1 Maja 95, Rybnik
Artur Rychlicki - Podróżni
Wernisaż wystawy: 9 styczeń 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 10 styczeń - 28 luty 2015 r.

W górę