Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

dworekDolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu zaprasza W najbliższy czwartek, 3 lipca o godz. 17.00  na wystawę Vytautasa V. Stanionisa "Fotografie do dokumentów. Sereje. 1946".

Wystawa 40 podwójnych portretów mieszkańców litewskiej miejscowości Sereje i jej okolic sfotografowanych przez V. Stanionisa w 1946 r. na potrzeby zleconej przez władze wymiany dokumentów. Zdjęcia są zupełnie standardowe, a do ich wykonania wystarczyło autorowi światło wpadające przez okno i czyste prześcieradło na tło.

Tak o wystawie pisze kuratorka - Ieva Meilutė-Svinkūnienė:

Okres powojenny, rok 1946. W okupowanej Litwie nowa władza wymienia dokumenty. W urządzonym w domu Vozbuckisa atelier V. Stanionis (...) fotografuje mieszkańców Serejów i okolic. Zdjęcia są zupełnie standardowe, a ich wykonanie nie nastręcza fotografowi specjalnych trudności; wystarczyło światło wpadające przez okno i czyste prześcieradło na tło. Przy płótnie siadają parami: mąż i żona, ojciec i syn, siostry, bracia, sąsiedzi. (...) Na podstawie przygotowanego szablonu przecinano podwójne fotografie, kadrowano je pod lupą i wykonywano odbitki w taki sposób, żeby po odcięciu niepotrzebnego tła miały wymiary 3 x 3,5 cm. Jednak tego, o czym mówi tytuł – samych fotografii wykorzystanych do dokumentów – nie ujrzymy na wystawie. Zobaczymy jedynie powiększone zdjęcia sprzed obróbki.

dok

W 1966 roku, po 20 latach od pamiętnego fotografowania, Stanionis zmarł. Jego syn, również Vytautas, (...) archiwum ojca odnalazł około roku 1984, mając już doświadczenie w pracy fotografa. Materiał wydał mu się bardzo interesujący. Po raz pierwszy odbitki paszportowych zdjęć zrobione z filmu ojca zostały pokazane na wystawie w Pałacu Sztuk w Wilnie w 1987 roku. Później te portrety były pokazywane nie tylko na Litwie, ale także w galeriach na Łotwie, w Estonii, Polsce, Rosji, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Fotografie drukowano w wielu publikacjach.

Vytautas V. Stanionis - urodzony W 1949 r. w Olicie. Fotografią zainteresował go już w dzieciństwie ojciec, również fotograf. Pracował w fabryce jako fotograf oraz korespondent w różnych czasopismach. Był przewodniczącym Olickiego Oddziału Towarzystwa Fotograficznego. Od 1994 r. pracował jako wolny strzelec. W latach 1988-1990 aktywny działacz litewskiego Sąjūdisu; odznaczony Medalem Niepodległości Litwy. Od 1972 r. członek Litewskiego Związku Artystów Fotografików. Brał udział w różnych wystawach na Litwie i za granicą. Autor i redaktor publikacji o fotografii, kurator wystaw. W 1996 i 2000 r. przyznano mu nagrodę Samorządu Olity w dziedzinie kultury. Stypendysta Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej (2000 r); w latach 2003-2004 oraz 2005 otrzymał indywidualne stypendium państwowe dla twórców sztuki i kultury. Obecnie mieszka i pracuje w Olicie.


Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Adres: Rynek - Ratusz 24, Wrocław
Vytautas V. Stanionis - Fotografie do dokumentów
Wernisaż wystawy: 3 lipiec godz. 17.00
Termin wystawy: 3 - 26 lipiec 2014 r.

W górę