Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

mwCentrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach do galerii Galeria 5 zaprasza od 20 czerwca do 3 sierpnia 2014 r. na wystawę fotografii pt. "Twórcy kultury śląskiej" autorstwa Krzysztofa Millera, Marka Wesołowskiego. Wstęp wolny.

 

Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął tu swoje piętno. Wielokulturowość to charakterystyczna cecha kultury Śląska. To jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość naszej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą – krupniok i piwo.

Na szczęście zarówno kultura robotnicza, jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasje, ale również klucz porozumienia.

Dzięki temu, że powstało Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim – miejsce, w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć – narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych twórców kultury śląskiej. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi, że dzięki twórcom, nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.

Autorzy fotografii – Krzysztof Miller i Marek Wesołowski – z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu.

Inspiracją były również pałacowe wnętrza CKŚ – wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii oraz długie rozmowy z portretowanymi osobami. Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne portrety niebanalnych osobowości.

Krzysztof Miller - absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Marek Wesołowski - Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami graficznymi. Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.


Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Miejsce: Galeria 5
Krzysztof Miller, Marek Wesołowski - Twórcy kultury śląskiej
Termin wystawy: 20 czerwiec - 3 sierpień 2014 r.

W górę