Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

zbigniew beksinskiGaleria Negatyw w Katowicach W ramach cyklu "Wystaw Mistrzowskich" zaprasza od 13 czerwca do 7 sierpnia 2014 r. na wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Wstęp wolny.

 

Pierwszym z Mistrzów jest Zdzisław Beksiński. Artysta urodzony w Sanoku 24 lutego 1929 roku, zginął tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. Punktem wyjścia  wystawy jest stosunek Mistrza do dokumentacji czy raczej ... „subiektywnej” dokumentacji. Wybrane prace cechuje czystość fotograficznego zapisu. Rejestracja światła obrazu, dokumentacja rzeczywistego świata. Prawda. I ... NIE prawda. Podczas wystawy z 1958 roku, Beksiński pytany o interpretacje swoich prac milczał. Ta idea przyświeca również nam. Nie ma klucza interpretacyjnego, jest jedynie wybór i układ oparty o wartości formalne. Niech interpretacja zaistnieje w każdym odbiorcy z osobna i niech za każdym razem będzie czymś innym, niezwykłym i niepowtarzalnym.

Założeniem cyklu "Wystaw Mistrzowskich" jest prezentacja twórczości Wielkich Mistrzów polskiej sztuki współczesnej. Każda z wystaw uzupełniona zostanie wydarzeniami towarzyszącymi takimi jak wykład, panel dyskusyjny czy konkurs interpretacyjny.

Kurator: Wojciech Kukuczka

Zdzisław Beksiński - urodzony w 1929 roku w Sanoku, zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku w Warszawie. Był absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo fotograf (1953-1960), potem rysownik, grafik i malarz. Między 1955 a 1959 rokiem jednocześnie fotograf i malarz. W swej twórczości na początku lat 60. z powodzeniem zajmował się także rzeźbą. Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF.


Galeria Negatyw w Katowicach
Adres: ul. Jagiellońska 17A, Katowice
Zdzisław Beksiński - Fotografia
Termin wystawy: 13 czerwiec - 7 sierpień 2014 r.

W górę