Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Natalia LL - DONATIOMuzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów w Oliwie zaprasza 18 września 2011 roku o godz. 12.00 na wernisaż wystawy fotografii Natalii LL "DONATIO Istnienie i Nadzieja ze zbioru Opera omnia".

 

Wystawa porusza problem prywatnego, społecznego i geograficznego terytorium Artystki, w tym również intymnego, dlatego podtytułem wystawy jest OGRANICZENIE, TERYTORIUM, OKREŚLENIE. Natalia LL sztukę traktuje jako jedyną możliwą aktywność, która jest w stanie przeciwstawić się destrukcji i „utonięciu” w codzienności.

Lęki i trwogi dnia codziennego zdają się być nieznośnym utrapieniem. Z najwyższym trudem, jak pływak w wodzie pokrytej lodowymi krami, udaje się utrzymać kierunek, do którego zdąża nasza aktywność. To wszystko jest trudem istnienia, i potwierdzeniem istnienia, i cierpieniem istnienia. Sztuka, którą staram się uprawiać każdego dnia, próbuje te drżenia egzystencjonalne rozpoznać, opisać i zapisać. Sztuka stanowi nadzieję, że życie ma sens. Że istnienie ma sens.

Natalia LL, listopad 2010 r.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 50 prac, w tym prace wielkoformatowe, instalacje i filmy, będące podsumowaniem całej dotychczasowej twórczości Artystki. Pokazane zostaną między innymi serie: SZTUKA KONSUMPCYJNA, SZTUKA POSTKONSUMPCYJNA, SZTUCZNA FOTOGRAFIA, SZTUKA ZWIERZĘCA, ŚNIENIE, CZŁOWIEK KOSMICZNY oraz cykl prac najnowszych REALNOŚĆ MITU – Transfiguracja Odyna, Chichot Odyna, Kruk Odyna.

Natalia Lach-Lachowicz w swojej sztuce wychodzi od konceptualizmu, który poszerza o otwarcie na rzeczywistość, łącząc refleksję nad sztuką z rozważaniami nad ludzką egzystencją. Twórczość Artystki prowokuje, drażni, podnieca, ale jednocześnie skłania do refleksji.

Zastanawia mnie szczególna energia, siła, rodzaj vis vitalis, która jest podstawą twórczości artystycznej. W moim przypadku jest to rozpoznanie, określenie i ograniczenie intymnego terytorium jako jedynej aktywności przeciwstawiającej się rozpadowi, entropii i zagładzie.
Ta prywatna, dyskretna intymność staje się czarownym ogrodem, w którym odkrywam zastanawiająco piękne i nieznane mi kwiaty. Byłabym szczęśliwa, gdyby część moich heurez mogła uradować i ubogacić innych ludzi, będących odbiorcami mojej sztuki.

Natalia LL, sierpień 2008 r.

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i niezwykłych artystek polskich. W latach 1957–1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako artystka wizytująca. Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka.

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog Natalia LL. OPERA OMNIA z tekstami Waltera Seidla, Agaty Jakubowskiej i Adama Soboty, a wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Kuratorzy: Natalia LL, Adam Sobota

 


Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej
Adres: ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
Natali LL - DONATIO Istnienie i Nadzieja ze zbioru Opera omnia
Wernisaż wystawy: 18 wrzesień 2011 r., godz. 12.00
Termin wystawy: 18 wrzesień - 20 listopad 2011 r.

W górę