Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

ostatnie.jpegMuzeum Ziemi PAN w Warszawie zaprasza od 2 września na wystawę prezentującą najlepsze na świecie fotograficzne obrazy natury. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

 

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a w Polsce już po raz dziewiąty. Na tegoroczną edycję wystawy składają się 82 zdjęcia, nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach (w tym po raz pierwszy w kategorii fotoreportaż) oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 31 000 fotogramów, wykonanych przez ponad 3 000 autorów z 83 krajów. Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia wykonane m.in. przez polskich fotografów; po raz pierwszy przez Tomasza Raczyńskiego i już po raz czwarty przez Michała Budzyńskiego.

Wystawa – poprzez prezentację wybitnych fotografii – ukazuje wspaniałość, dramaturgię i różnorodność życia na Ziemi oraz inspiruje kolejne pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji natury.

Podobnie jak w latach poprzednich, wystawa prezentowana jest i w tym roku w 12 miastach Polski. Warszawa jest w tym łańcuchu ogniwem dziewiątym, po: Bielsku-Białej, Szklarskiej Porębie, Szczecinie, Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy, Białowieży i Zakopanem, a następnie zobaczyć ją jeszcze będzie można w: Bytomiu, Wrocławiu i Wschowie.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Sponsorem wystawy w Polsce jest firma NIKON. Partnerami wystawy są: Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.


Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk
Adres: Al. Na Skarpie 27, Warszawa
Fotografia dzikiej przyrody 2010
Termin wystawy: 2 - 29 września 2011 r.
W górę