Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Zorka Project - PrzeciętniZapraszamy 26 sierpnia 2011 r. o godz. 18.00 do Gdańskiej Galerii Fotografii na wernisaż wystawy fotografii grupy fotoreporterskiej Zorka Project pt. "Przeciętni".

 

Przeciętni to autorski projekt grupy fotograficznej Zorka Project (Monika Bereżecka, Monika Redzisz), realizowany od 2008 roku. Jest swego rodzaju współczesnym zapisem socjologicznym, modelem do zbadania sąsiadujących ze sobą społeczeństw pod kątem ich narodowego i indywidualnego poczucia przeciętności. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt fotograficznych portretów osób, które uznały siebie za postaci zwyczajne, oraz teksty ilustrujące obraz, opracowane przez Monikę Redzisz. W trakcie projektu okazało się, że pojęcie przeciętności we współczesnych czasach nie jest jednoznacznie negatywne. Jego interpretacja zależy od stopnia wykształcenia, statusu materialnego, światopoglądu. Polskie (2008), rosyjskie (2010) i czeskie (2011) sesje pozwoliły na stworzenie interesującego albumu różnorodnych postaw. Autorki dowiodły, że bohaterów fotografii – przedstawicieli od wieków sąsiadujących narodów – łączy więcej niż można było przypuszczać. Choć dzieli przeszłość, to wiąże potransformacyjna współczesność: podobne marzenia, wyrażane uczucia, potrzeba bliskości, wiara i chęć przynależności do grona… choćby przeciętnych, ale Europejczyków. Barwne portrety o charakterze dokumentalnym pozwalają na porównania, ale są też pochwałą codzienności. Bez retuszu i upiększeń spoglądają na nas całe rodziny, partnerzy, samotni mężczyźni i kobiety z dziećmi. Autorki zawsze fotografują postaci w bezpośrednim kontakcie z kamerą, spojrzenie w obiektyw wyzwala bowiem napięcie, dzięki któremu wierzymy w prawdziwość tego przekazu. Szczególnie jest to widoczne w przewrotnie zatytułowanym cyklu Przeciętni. Nabór do projektu każdorazowo odbywał się poprzez prasowy anons. Efektem jest realizacja bogatego w typy ludzkie cyklu, gdzie ujawniła się skłonność artystek do umiejętnego wydobywania skrywanych osobowości. Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie premierowym pokazem wszystkich części cyklu jednocześnie, towarzyszy jej katalog z tekstem prof. Bogdana Wojciszke.

Zorka Project - to jedna z najciekawszych polskich współczesnych grup fotoreporterskich, istnieje od 2000 roku, tworzą ją warszawianka Monika Redzisz (rocznik 1974) i pochodząca z Gdańska Monika Bereżecka (rocznik 1974). Prezentują nurt tzw. nowego dokumentalizmu w fotografii. Obie są absolwentkami Wydziału Komunikacji Medialnej – Fotografii ASP w Poznaniu, Redzisz – także Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowane głównie socjologicznym portretem przełamują społeczne tabu w zakresie medialnego wizerunku kobiet i mężczyzn, ról społecznych i płciowych. Tematem ich cykli są często marginalizowane społeczności mniejszościowe, na przykład np. drag quin, uchodźcy (m.in. w cyklu Wietnamczycy z 2001), jak również grupy zawodowe: kierowcy tirów, pracownicy cyrku, tramwajarki, kulturyści.

Wystawa jest jedenastą prezentacją w cyklu Feminoteka, przygotowanego przez Gdańską Galerię Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka


Muzeum Narodowe w Gdańsku - Gdańska Galeria Fotografii
Adres: ul. Grobla I 8/11, Gdańsk
Zorka Project - Przeciętni
Wernisaż wystawy: 26 sierpień 2011 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 26 sierpień - 23 październik 2011 r.
W górę