Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Granica - wystawa fotografiiZapraszamy 20 sierpnia 2011 r. o godz. 18.00 do przejścia podziemnego pod Rondem im. Gen. J. Ziętka w Katowicach gdzie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii "Granica". Wystawa została zorganizowana  przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie. Na ekspozycji pokazane zostaną prace studentów uczelni czeskich, austriackich, węgierskich i polskich.

 

Projekt jest próbą interpretacji pojęcia granicy i zmaterializowania jej w artystycznej formie. Linia oddzielająca państwa, systemy polityczne i gospodarcze, ale także porządki kulturowe, społeczne, moralne, mające swe odzwierciedlenie we współczesności – wystawa ukaże kategorię granicy widzianą oczyma ludzi młodych. Pojęcie na nowo przez nich zdefiniowane może pomóc w uchwyceniu nerwu zmian mentalności i światopoglądu podczas procesu integracji europejskiej.

W wystawie około 30 studentów przedstawi różne realizacji podejmujących problematykę historyczną i społeczną, mówiących o tolerancji, polityce, zwyczajach i religii. Wśród prac znajdą się fotografie eksplorujące alienację i pustkę Jakuba Jurdiča, sentymentalna praca Moniki Janus o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz realizacje Pauliny Walczak i Miłosza Gajewskiego, pokazujące umocnienia graniczne jako obiekty surrealne i nie z tego świata. Studenci nie unikają też komentowania problemów społecznych i odniesień do życia codziennego. Tereza Lukavska fotografuje społeczność gejowską, Jolanta Sęczyna wyznacza granice dążenia do doskonałości ciała, Paulina Grobelny maluje religijne „niusowe" ikony muzułmanów i chrześcijan, Aleksandra Budzisz igra z instytucją małżeństwa, a Vojtech Veskrna buduje nowe mury przed instytucjami i przestrzeniami miejskimi. Kuratorami wystawy są: Jaroslav Prokop i Piotr Muschalik.


Przejścia podziemne pod Rondem im. Gen. J. Ziętka, Katowice
Granica - wystawa fotografii
Wernisaż wystawy: 20 sierpień 2011 r., godz. 18.00

W górę