Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Akty - Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga. Wystawa fotografiiDolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu zaprasza do 30 lipca 2011 na wystawę heliograwiur Walerego – Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga. Na ekspozycji można będzie zobaczyć akty z lat 20-tych XX wieku ze zbiorów kolekcjonera fotografii – Zygmunta Wielowiejskiego.

 

Jak pisze Zygmunt Wielowiejski:

Nieco jakby za kulisami tej jego oficjalnej pracy coraz częściej ,,eksperymentuje” Walery z ciałem modelek. Rezygnuje on przy tym prawie kompletnie z rekwizytów, skupiając się na układzie ciała, na geście, próbując w ten sposób skonstruować dynamikę obrazu. Rezultaty były nowatorskie, czasami prawie szokujące, niecodzienne i niespodziewane. Z powódek nie do końca wytłumaczalnych posługuje się on w tym czasie, i najczęściej właśnie w przypadku tego typu zdjęć, pseudonimem Laryew. To pod tym przydomkiem wydaje on w latach 20. XX wieku znakomity album zawierający sto heliograwiur. Portrety owe stanowią z pewnością apogeum twórczości Walerego. Na początku prawie niezauważone stały się z latami tak sławne, że dzisiaj przeszły na stałe do mitologii aktu kobiecego.

Stanisław Julian Ignacy Ostroróg (1863-1935) - to artysta niezwykle barwny i ciekawy. Pochodził z polskiej rodziny, jednak swoje życie spędził w przede wszystkim w Anglii i Francji. Jego ojciec – hrabia Stanisław Julian Ostroróg był fotografem, tak więc Walery miał dostęp do tej dziedziny sztuki od najmłodszych lat. W wieku dojrzałym pracował razem z ojcem w jego atelier w Londynie, a po śmierci ojca przejął prowadzenie zakładu. W latach 1890-1908, Walery wspólnie z Albertem Ellisem prowadzi zakład fotograficzny przy Baker Street w Londynie. Fotografowali słynne osobistości, a przede wszystkim aktorów londyńskich teatrów. Później Walery przeprowadza się do Paryża, gdzie również otwiera zakład fotograficzny i kontynuuje portretowanie bohemy artystycznej. Fotografował aktorki teatrzyków Folies Bergère, Moulin Rouge, L'Européen czy Casino de Paris i stworzył tysiące egzemplarzy pocztówek z ich podobiznami. Tego typu twórczość stała się jego wizytówką. W latach 20. XX wieku następuje emancypacja kobiet. Zmienia się moda, kanony zachowań, a dla Walerego jest to sprzyjający moment by realizować bardziej śmiałe projekty fotograficzne. W tym czasie pracuje jako fotograf w teatrze Folies Bergère, którego gwiazdą była Josephine Baker. Wówczas powstaje słynna seria jej fotografii autorstwa Walerego.


Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański
Adres: pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Akty z lat 20-tych - Stanisław Julian Ignacy Ostroróg
Termin wystawy: 8 - 30 lipiec 2011 r.
W górę