Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Wojciech Wilczyk - Niewinne oko nie istniejeW poniedziałek 30 maja br. o godz. 17.00 zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” na wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Wilczyka pt. „Niewinne oko nie istnieje”, która będzie prezentowana w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA.

 

Pracę nad projektem Wojciech Wilczyk rozpoczął we wrześniu 2006 roku. Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć 20 prac wybranych z 307 fotografii. Są to kwadratowe ujęcia frontowych elewacji, wykonane w różnych warunkach pogodowych, przy naturalnym świetle. Zdjęciom towarzyszył będzie pokaz multimedialny dopowiadający historię uwiecznionych miejsc i ukazujący kulisy ich powstawania.

Autor, przez ponad dwa lata, odwiedzał zakątki całego kraju i fotografował budynki religijnego kultu Żydów – synagogi i prywatne domy modlitwy. Wiele z nich jest dziś w stanie ruiny, całą masę zaadaptowano do zupełnie innych celów. Powstał obszerny dokument o tych miejscach. Artysta przywołuje historię, a zarazem zwraca uwagę na zmiany, które łatwo przeoczyć.

Wojciech Wilczyk - (ur.1961) fotograf i krytyk sztuki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl "Pejzaż symboliczny" poświęcony rozbieranej koksowni "Walenty" w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska ("Czarno-Biały Śląsk"). Jest autorem kolorowego cyklu "Życie po życiu", w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów. Kolejną dokumentalną serię, zatytułowaną „Postindustrial", poświęcił zamkniętym i popadającym w ruinę obiektom przemysłowym na terenie Polski i Niemiec. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.


Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" - Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Adres: pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wojciech Wilczyk - Niewinne oko nie istnieje
Wernisaż wystawy: 30 maj 2011 r., godz. 17.00
Termin wystwy: 30 maj – 4 czerwiec 2011 r.
W górę