forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Jacek Wierzchoś - Miejsce

Miasto - foto-info.pl.

Jacek Wierzchoś - MiejsceGaleria Biała w Lublinie 11 marca 2011 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii  Jacka Wierzchosia pt. "Miejsce".

 

Jest to pierwsza część cyklu Miejsca w której autor przedstawia nam czarno-białe fotografie miejsc, które tymczasowo są nieczynne. Są to przestrzenie, które w danym czasie zmieniają właściciela lub przechodzą z rąk do rąk. Tak jak ma to miejsce w szpitalu podczas zmiany personelu, następuje wtedy moment opustoszenia. Jedna zmiana kończy pracę a następna już zaczyn, ale ludzi jeszcze nie widać. Autor wkrada się z aparatem pomiędzy rutynowe zdarzenia, między jakieś powtarzające się fazy i próbuje uchwycić ten stan przejściowy: tuż po zakończeniu a zaraz przed rozpoczęciem.

Artysta przedstawia chwile zawieszenia, stara się uchwycić ten krótki moment, kiedy wszelkie procesy zanikają, kiedy następuje opustoszenie, przerwa pomiędzy czynnościami. Wówczas powstaje seria czarno-białych fotografii na których dana przestrzeń wygląda zupełnie inaczej niż zwykle. Jest pusta i uśpiona, budzi grozę i przerażenie.

Według autora rzecz jednakże nie musi być interpretowana w powyższy sposób: Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że nie kierowałem się żadnymi założeniami tymczasowo nieczynnych miejsca jedynie fotografowałem zwyczajne pomieszczenia, budując obraz zafascynowany grą światła i cienia gdzie inspiracji trzeba szukać w malarstwie baroku.

Cały cykl Miejsca obejmuje zakład kamieniarski, ośrodek sportowy, plac zabaw, szpital, klatkę schodową, pracownię, warsztat samochodowy i inne podobne.

Jacek Wierzchoś - urodził się w 1981 r. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS, który ukończył w 2009 r. dyplomem w Zakładzie Mediów Cyfrowych pod kierunkiem prof. Grzegorza D. Mazurka. Na wystawie prezentuje cykl czarno-białych fotografii.


Galeria Biała
Adres: ul. Narutowicza, Lublin
Jacek Wierzchoś - Miejsce
Wernisaż wystawy: 11 marzec 2011 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 11 marzec - 1 kwiecień 2011 r.
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież