Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Kraina z drewna - wystawa fotografiiZapraszamy 4 lutego br. o godz. 18.00 do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie na wernisaż wystawy fotografii z Rumunii pt. "Kraina z Drewna". Autorami zdjęć są Marta Gruszkowska i Jacek Swis.

 

Zdjęcia przedstawiają miejscowość Ieud, w regionie Maramureş. Maramureş to górzysta kraina w północnej Rumunii przy granicy z Ukrainą. Jest ostoją bogatego w formie, wciąż kultywowanego i przez to autentycznego folkloru. Krainą, gdzie zachowało się kilkanaście wsi z unikalną drewnianą zabudową. Domy mieszkalne, gospodarstwa, płoty i przydrożne krzyże - wszystko jest wykonane z drewna, co stanowi o niepowtarzalnym charakterze miejsca.

Ważną cechą tamtejszego krajobrazu są wspaniałe cerkwie o strzelistych wieżach. To jedne z najwyższych budowli drewnianych na świecie. Zaledwie kilkugodzinna podróż od granic Polski przenosi nas do krainy, gdzie żyją ludzie tak bardzo zintegrowani z otoczeniem, że stworzyli swoisty mikroświat, który nie tak łatwo poddaje się zmianom.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Towarzystwem Polsko - Rumuńskim w Krakowie oraz forum RO-mania.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Adres: ul. Rajska 1, Kraków
Kraina z drewna - wystawa fotografii
Wernisaż wystawy: 4 luty 2011 r., godz.18.00
Termin wystawy: 4 luty - 16 marca 2011 r.

W górę