forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Obecność. Fotografie Lwowa Ihora Kruta

Miasto - foto-info.pl.

Obecność. Fotografie Lwowa Ihora KrutaMiędzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii pt. "Obecność" - fotografie Lwowa Ihora Kruta.

Na wystawę Obecność  składa się 30 czarno-białych fotografii prezentujących różne oblicza Lwowa. Współczesny obraz miasta i jego mieszkańców widziany jest z perspektywy artysty-emigranta. Ukraiński twórca mieszkający na stałe w Kanadzie portretuje miejsce, w którym spędził lata wczesnej młodości. Prezentowane na wystawie prace stanowią fotograficzną dokumentację krajobrazu współczesnego Lwowa. Zapis codziennych sytuacji, ludzie i ich historie przeplatają się z ujęciami architektury – nie są to jednak reprezentatywne wyobrażenia budynków, ale fragmenty murów, odrapane podwórka, tablice ogłoszeniowe. Utrzymane w stylistyce „decydującego momentu”, często nie pozbawione humoru, czarno - białe fotografie stanowią część powstającego od 2004 roku cyklu pod nazwą Obecność (Presence). Prezentowane prace nie tylko dokumentują teraźniejszość, ale ze względu na osobę autora wprowadzają dodatkowy rys – angażują pamięć i odnoszą się do przeszłości.

Lwów na fotografiach Kruta to miejsce kontrastów - pozostałości poprzedniego systemu mieszają się tu z symbolami rodzącego się kapitalizmu. I właśnie ten aspekt zawieszenia pomiędzy starym i nowym jest dla artysty, jak sam przyznaje, szczególnie pociągający.

Ihor Krut - urodził się w 1962  roku w Gierniku (okręg lwowski), fotograf, operator filmowy i telewizyjny. Odebrał wykształcenie muzyczne (Kijowski Instytut Kultury – dzisiejszy Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuk Pięknych), współpracował z Operą Lwowską. W 1989 roku  wyemigrował do Kanady. Fotografią interesuje się od 14-go roku życia, artysta-samouk, nie odbył tradycyjnych studiów fotograficznych. W przyszłości planuje włączyć do projektu  Obecność (Presence).  fotografie z innych części Ukrainy.


Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Adres: Rynek Główny 25, Kraków
Obecność. Fotografie Lwowa Ihora Kruta
Termin wystawy: 6 listopad 2010 r. - 9 styczeń 2011 r.
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież