forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Marek Wołodźko - Indianie Bora

Miasto - foto-info.pl.

Marek Wołodźko - Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniuZapraszamy 19 listopada br. o godz. 18.30 do toruńskiego Muzeum Etnograficznego na wernisaż wystawy fotografii Marka Wołodźko zatytułowaną Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu.

 

Bora żyją i mieszkają w Amazonii. Ich tradycyjnym miejscem zamieszkania jest obszar pomiędzy rzekami Igaraparaná i Caquetá w Kolumbii. W wyniku intensywnych wpływów świata zachodniego w tym regionie w okresie boomu kauczukowego na przełomie XIX i XX wieku oraz wymuszonych migracji w połowie lat 30. XX wieku, Bora rozprzestrzenili się na inne obszary Kolumbii i Peru (rzeka Putumayo), Peru (rzekiAmpiyacu, Zumun i Momon) oraz Brazylii (rzeka Solimões, między dopływami Teféi Caiçara, oraz rzeka Içá)

Tradycyjnie Bora zamieszkiwali w wielkich domach komunalnych, zwanych maloką, w których mieszkało kilka lub kilkanaście spokrewnionych ze sobą rodzin. Obecnie maloka służy jako miejsce spotkań i wspólnie obchodzonych świąt, a poszczególne rodziny mieszkają w swoich indywidualnych domach.

Zarówno maloka oraz pojedyncze domy posiadają konstrukcję drewnianą i kryte są liśćmi palmowymi różnych gatunków palm. Na pokrycie dachu maloki trzeba użyć około 80 tys. liści. Samo ich zrywanie w dżungli trwa około 2 tygodni.

Ekspozycję tworzą fotografie autorstwa Marka Wołodźko, etnologa, który prowadzi badania wśród ludu Bora, żyjącego na pograniczu Kolumbii i Peru. Swoimi zdjęciami stara się przybliżyć nam obraz ich kultury, która mimo silnych wpływów kultury metyskiej wciąż, w pewnych aspektach, funkcjonuje tradycyjnie.

Wystawa unaocznia również sposób, w jaki społeczność Bora definiuje swoją nową tożsamość, balansując między wyzwaniami współczesności, a tradycyjnym sposobem życia.

Warto dodać, że tytuł wystawy nawiązuje zaledwie do kilku elementów kultury Bora, w której pełnią istotną rolę. Koka to symboliczne odniesienie do świata mężczyzn i ich atrybutów, natomiast ampiri do świata kobiet.


Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Adres: Arsenał, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, Toruń
Marek Wołodźko - Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu
Wernisaż wystawy: 19 listopad 2010 r., godz. 18.30
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież