Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Jan Berdak - Dźwięki światłaHaloGaleria w Miejskim Ośrodeku Kultury w Olsztynie zaprasza na wystawę fotografii Jana Berdaka pt. "Dźwięki światła". Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu kamernalnego "Radość zmysłów - Słuch".

 

Tak sam Jan Berdak pisał o fotografiach, które będzie można zobaczyć w HaloGalerii:

 "Fotografia, to zapis światła odbitego od realnych obiektów oświetlonych naturalnymi lub sztucznymi jego źródłami. Zapis ten jest możliwy dzięki materiałom światłoczułym zarówno chemicznym (negatyw na błonie) lub elektronicznym (matryca światłoczuła). Ślady obiektów zostają w ten sposób utrwalone i zapisane na nośnikach dających możliwość dalszej ich obróbki w procesach analogowych lub cyfrowych by w końcu powstały dwuwymiarowe obrazy od których znów musi odbić się światło by rozpoznało je oko człowieka. Tak wiec fotografia to swego rodzaju obieg światła, jeżeli fotograf nie ingeruje w pierwotnie zanotowany obraz, jego dzieło zbliża się do Fotografii dokumentalnej, zbliża - ponieważ zawsze pozostaje subiektywny wybór planu fotograficznego zmieniającego się w zależności od kierunku patrzenia, a przede wszystkim czasu. Fotograf ingerujący w proces zmienia obraz pierwotny i przybliża go do własnej wizji efektu końcowego. Takie działania są stare jak fotografia, zmieniają się tylko metody, niezależnie od stosowanych metod efekt jest podobny, działania fotografa przypominają działania plastyczne, co prowadzi do wielu nieporozumień w klasyfikacji techniki wykonania pracy. Zasadniczą różnicą jest to, że przypadku fotografii używa się śladów realnie istniejących obiektów, a nie powstałych w wyobraźni autora. Fotografia ma zawsze kontakt z realnie istniejącym światem, choćby nie wiem jak była przerobiona i zmontowana. Światło ma różne barwy, ale wrażliwe ucho usłyszy też dźwięki widziane okiem. Wystawa, którą prezentuję jest próba zilustrowania mojego widzenia świata barw i dźwięków odbitych od oglądanych przeze mnie kobiet i pejzaży. Do powstania obrazów używałem oczywiście tylko własnych zdjęć montując je metodą cyfrową, często zmieniając perspektywę, proporcje i kolory, tak by osiągnąć nową wartość bardziej zbliżoną do mojej wizji obrazu świata."

Jan Berdak - urodził się we Lwowie w roku 1944, zmarł rok temu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jako jeden z niewielu posiadał tytuł „Artist FIAP”. Pierwsza wystawa indywidualna Jana Berdaka odbyła się w 1963 r. Od tego czasu prace jego autorstwa można było zobaczyć na kilkudziesięciu wystawach zarówno w Polsce jak też wielu krajach Europy i świata. Wystawiał w towarzystwie sław światowej fotografii XX wieku, np. w 1991 w mediolańskiej La Scali wraz z Helmutem Newtonem, Samem Haskinsemi innymi wielkimi fotografami - 100 nudi / 100 fotografie. Fotografie Berdaka znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych. Publikowane były również w: Antologii Fotografii Polskiej, Mistrzowie Polskiego Krajobrazu i w Fantastic Photography.Do Końca lat 60-tych zajmował się fotografią w jej tradycyjnym rozumieniu. To jednak przestało mu to wystarczać do wypowiadania się. Lata 70-te przyniosły w jego twórczości wykorzystywanie fotografii jako tworzywa do eksperymentów z technikami szlachetnymi i fotomontażem w taki sposób, by tworzyły własną podmiotowość. Wraz ze zmianami nowoczesnych technologii przetwarzania obrazu, Jan Berdak stale zmieniał techniki, które służyły jego autorskiej wypowiedzi. Pojawienie się techniki cyfrowej, oraz jej rozwój pozwalający na swobodną manipulację obrazem zafascynowały go tak bardzo, że technice tej został wierny do końca życia.

 


haloGaleria
Adres: ul. Dąbrowszczaków 3, Olsztyn
Jan Berdak - Dźwięki światła
Termin wystawy: 18 listopad - 13 grudzień 2010 r.
W górę