Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcyStudio BWA we Wrocławiu oraz Ośrodek Postaw Twórczych, miligram zaprasza 24 listopada br. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. "Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy".

 

Wystawa "Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy" porusza intymne, osobiste tematy, odwołując się do rodziny, rozumianej tu szerzej niż tylko więzy krwi.

Każdy z dziewięciu fotografów zaprezentuje książkę przygotowaną specjalnie dla tego projektu. Ich różnorodność przejawia się nie tylko w tematyce poszczególnych publikacji, ale też w podejściu do kwestii związanych z tego typu formą prezentowania zdjęć. Albumy te stanowią kluczową część wystawy, na którą składają się także klasyczne wydruki i odbitki. Do współpracy przy projektowaniu albumów zaproszeni zostali: Ania Kukuła, Katarzyna Pietrzak-Zawada, Tomasz Płonka, Iwona Jarosz, Thomas Schostok, Joanna Wojtuś.

Tytuł wystawy Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy jest wieloznaczną grą, w której istnieje kilka poziomów interpretacyjnych. Z jednej strony mówi on o samych prezentowanych fotografach, o ich wizji – często estetycznie brudnej, miejscami też bardzo „nieprzyjemnej” w tematyce. Z drugiej strony jest to też opowieść o ludziach, którzy nie są piękni i doskonali. W fotograficznym kadrze złapani są w dziwnych pokracznych pozach - pęknięci. Poprzez swoje prace artyści ujawniają złożone emocje, często zbyt trudne i przykre, by wyrażać je w poprawnym technicznie i kompozycyjnie obrazie. Jest to także opowieść o Polakach, ludziach z bloku, kochankach i zawiedzionych miłościach, psach, kotach i tym wszystkim, co nazywamy Rodziną.

Jeden z kuratorów i jednocześnie fotograf biorący udział w wystawie, Filip Zawada, tak przekornie opowiada o projekcie: Niektórzy twierdzą, że czasami dla wszystkich tych osób byłem czymś w rodzaju elektrycznego pastucha. Nie wydaje mi się to prawdą, bo jeżeli by porównać wszystkie osoby prezentujące swoje fotografie na wystawie do zwierząt hodowlanych, to jednak każda z nich pasie się na zupełnie innym pastwisku.

Artyści biorący udział w wystawie: Uta Besz, Maciej Drobina, Agata Kalinowska, Maurycy Prodeus, Łukasz Rusznica, Krzysztof Solarewicz, Marta Wiercińska, Karolina Zajączkowska, Filip Zawada.

Kurator: Łukasz Rusznica i Filip Zawada.

O autorach:

Filip Zawada / Itoito - (ur. 1975) Ukończył Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Szkołę Fotograficzną PHO-BOS we Wrocławiu, gdzie bronił dyplomu u Natalii LL. Grał w zespole Pustki, a teraz wraz z Peve Lety tworzy zespół Indigo Tree. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Studiuje także fotografię na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Brał udział w licznych wystawach grupowych m.in. Consume Society w Berlinie czy projekt w ramach Galerii Bezdomnej, był członkiem Grupy Plastycznej im. Franka Zappy.

Maciej Drobina - (ur. 1988) Żyje we Wrocławiu. Studiuje fotografie na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Swoje zdjęcia pokazywał we Wrocławiu w ramach wystawy indywidualnej Życie i twórczość Macieja Drobiny w Galerii Szewska 36 oraz podczas Tygodnia Fotograficznego w ramach projektu Interzone w Studio BWA we Wrocławiu.

Marta Wiercińska - (ur. 1983) Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje jako asystentka finansowego kontrolera w wielkiej korporacji. Studiuje fotografię na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach.

Krzysztof Solarewicz - (ur. 1979) Pracuje jako nauczyciel fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Współpracował z Olafem Brzeskim przy jego prezentacji z cyklu Little Orphans podczas projektu The View w Centrum Sztuki WRO. W 2009 roku ukazała się jego książka fotograficzna Przedostatni Stan Skupienia (jest to 27-zdjęciowa opowieść prawdopodobnie o śmierci). Brał udział w wystawie Biologia Chemia Fizyka prezentowanej w Galerii Design we Wrocławiu.

Karolina Zajączkowska - (ur. w latach 90.) Uczy się i dorywczo pracuje we Wrocławiu. Brała udział w warsztatach z Alexem Majoli w Yours Gallery w Warszawie. Pracowała jako redaktor fotograficznego działu w portalu kulturalnym G-Punkt. Obecnie współpracuje jako fotograf z polską edycją magazynu Vice oraz dla Galerii BWA Wrocław. Ukończyła kurs fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych, jest studentką fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Jej prace prezentowane były na Miesiącu Fotografii w Krakowie. W toku 2009 odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pt. Horror Vacui w Galerii Szewska 36 (Wrocław).

Agata Kalinowska - (ur. 1984) Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z polską edycją magazynu Vice, prezentowała swoje prace w ramach Tygodnia Fotografii podczas projektu Interzone, w Studio BWA, oraz na wystawach indywidualnych we Wrocławiu Jak się goi to swędzi w Galerii Szewska 36 oraz Yes I am w Falansterze.

Łukasz Rusznica - (ur. 1980) Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował z artystką Anną Ławrynowicz przy projekcie HandJob i Sama Mama oraz z Waldemarem Pranckiewiczem przy I’ll be your mirror, który ukazał się jako książka artystyczna. Jego fotografie ukazują się w magazynie Biuro, wydawanym przez Galerię BWA Wrocław. Brał udział w wystawie Biologia Chemia Fizyka prezentowanej w Galeria Design we Wrocławiu. Ostatnio ukazała się jego książka fotograficzna Smog.

Maurycy Prodeus - (ur. 1983) Fotografią zaraził się na kursie fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Obecnie studiuje fotografie na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach, a także utrzymuje status wiecznego studenta Politechniki Wrocławskiej. Swoje prace pokazywał podczas Tygodnia Fotograficznego w ramach projektu Interzone w Studio BWA we Wrocławiu.


Studio BWA
Adres: ul. Ruska 46a, Wrocław
Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy
Wernisaż wystawy: 24 listopad 2010 r., godz. 19.00
Termin wystawy:: 24 listopad – 16 grudzień 2010 r.
Strona domowa: Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy
W górę