Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Adam LachJuż dzisiaj 6 listopada br. w Poznaniu zostanie otwarta międzynarodowa wystawa fotografii pt. "Bez rewolucji" która odbywa się w ramach trzeciej edycji Festiwalu Fotodokumentu .

Małe społeczności jako symbol XXI wieku – epoki społeczeństwa „masowych mniejszości”. Wystawa to ponad 150 zdjęć 11-tu autorów, w tym 6-ciu zagranicznych.

Fotografowie: Lurdes R. Basolí (Hiszpania), Ami Vitale (USA), Aleksander Czekmieniew (Alexander Chekmenev, Ukraina), Michael Grieve (Wlk. Brytania), Kosuke Okahara (Japonia), Siegward Schmitz (Niemcy), Filip Ćwik, Arkadiusz Gola , Maciej Jeziorek, Adam Lach, Michał Sita.

Lurdes R. Basolí - (ur. 1981, Hiszpania) - zdobyła w tym roku Inge Morath Award, przyznawaną przez Fundację Magnum i Fundację Inge Morath, oraz Joop Swart Masterclass na World Press Photo. Publikuje głównie w magazynach hiszpańskich, portugalskich i latynoamerykańskich. Prezentowany na wystawie projekt otrzymał grant FotoPres’09 Fundacji La Caixa.

Caracas: miasto zbłąkanych kul - Wenezuela, 2007 - 2009

Aleksander Czekmieniew - (Alexander Chekmenev; ur. 1969,  Ukraina) - absolwent Wydziału Fotografii Prasowej moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Członek moskiewskiego Związku Fotografików Rosji i jego odpowiednika ukraińskiego w Kijowie. Do 1997 r. i obecnie niezależny, z przerwą w l. 1997-1998, gdy był fotografem kijowskiego dziennika Vseukrainskiye Novosti, zamkniętego szybko za "zbytnią opozycyjność". W 2000 r. zdobył nagrodę na European Competition of Photojournalism w Vevey w Szwajcarii.

Donbas - Ukraina, 1994-2009

Filip Ćwik - (ur. 1973, Polska) - fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z Gazetą Wyborczą. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku „Polska The Times”. Pomysłodawca i juror konkursu "Newsreportaż", wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej.

Wieczni harcerze, Zielona Góra, Polska, 2008

Arkadiusz Gola - (ur. 1972, Polska) - pracuje w „Dzienniku Zachodnim” od 1996 r. Zdobywca wielu nagród w polskich konkursach fotografii prasowej. Jego zdjęcia są w zbiorach kilku muzeów śląskich. Członek ZPAF. Związany silnie z regionem Śląska, który dokumentuje od lat. W 2010 r. wydał album „Ludzie z węgla”. Członek ZPAF.

Aura Śląska - Polska,  2002-2007

Michael Grieve - (ur.  1966, Anglia) - absolwent studiów fotograficznych na University of Westminster. Studiował też film, wideo i sztuki fotograficzne. Pracuje jako fotoedytor magazynów i jest zastępcą wydawcy magazynu fotografii współczesnej 1000 Words. Reprezentuje go paryska Agencja Vu' i londyńska Oblong Gallery.

Żadnej miłości - (No Love Lost), Anglia, 2002 - 2007

Maciej Jeziorek - (ur. 1973, Polska) - poza fotografią studiował teologię. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Od roku 2002 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach polskiej fotografii prasowej.

Odtrącenie, Indie, 2009

Kosuke Okahara - (ur. 1980, Japonia) - w 2007 r. Okahara dołączył do agencji Vu', od kwietnia 2010 r. pracuje niezależnie. Uhonorowany  m.in. Joop Swart Masterclass, PDN's 30 emerging photographers to watch, Sony World Photography Awards, Prix Kodak. Współpracuje z m.in. Time.com, Wall Street Journal, Newsweek Japan, Russian Reporter. W 2011 r.  jego indywidualną wystawę planuje Kunsthal Museum w Rotterdamie.

Opór cywilny – konflikt sudański, Darfur,  2004 - 2009

Adam Lach - (ur. 1983, Polska) - od 2006 r. na stałe związany z tygodnikiem Newsweek Polska. Od 2009 r. współpracownik The New York Times i Internationale Harald Tribune. Publikuje w wielu krajach. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej. Jeden z czołowych twórców fotokastów, które realizuje, montuje i komponuje do nich muzykę.

Inna,  Polska,  2010

Michał Sita - (ur. 1985, Polska) - etnolog i antropolog, skończył Instytut Fotografii Twórczej w Opavie. W l. 2006-2007 pracował w części tureckiej Kurdystanu. Korzystając z grantu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza spędził w 2008 r. pięć miesięcy u Kurdów irackich, badając ich zależności plemienne. Prowadzi agencję fotograficzną Pracowania Fotografii Dokumentalnej w Poznaniu. Członek ZPAF.

Kurdowie, Irak, 2008

Siegward Schmitz - (ur. 1951, Niemcy) - podejścia do formy i światła uczył się od holenderskiego prof. Wima Noordhoeka, szlachetnych technik druku – od Polaka, Henryka Rogozińskiego. Od 2003 r. członek Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Prowadzi fotograficzny Lumiere Shop Service, specjalizuje się w fotografii pejzażowej.

Węglarze, Polska, Węgry

Ami Vitale - (ur. 1971, USA) - podczas pracy fotoreporterskiej odwiedziła ponad 75 krajów, zebrała wiele nagród, w tym na World Press Photo i od Fundacji Magnum - Inge Morath Award. Stale współpracuje z National Geographic i Knight Center for International Media.

Gwinea Bissau: w cieniu glinianej chaty, 2001

3 Festiwal Fotodokumentu będzie odnosił się do skrajnie odmiennych zachowań i problemów małych społeczności, dominujących w XXI wieku, w przeciwieństwie do wieku XX – epoki wielkich ideologii, rewolucji i ruchów społecznych. W tyglu tych wspólnot mieszają się zapomniane plemiona, nienawidzące się wzajemnie grupy etniczne, grupy imigrantów, rodzice, dzieci i małżonkowie zabitych w dzielnicach wyjętych spod prawa, poszukiwacze seksualnych megadoznań, starzy aktorzy, harcerze, transwestyci, umysłowo upośledzeni, biedota, żyjący na skraju cywilizacji węglarze... Mniejsze wspólnoty nie są mniej ważne. Ich sposób życia może istotnie wpływać na odnajdywanie tożsamości przez nas wszystkich, tzw. ludzi „cywilizowanych”, reprezentantów „świata Zachodu”. Żyjemy w globalnym społeczeństwie „masowych mniejszości”, w którym ‘los każdego człowieka w każdym zakątku planety wpływa na losy innych i przez losy innych jest kształtowany’ Zygmunt Bauman.


3 Festiwal Fotodokumentu
Bez rewolucji - międzynarodowa wystawa fotodokumentu
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Adres: ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
Termin wystawy: 6 - 30 listopad 2010 r.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej SWPS,
Adres: Chodakowska 19/31, Warszawa
Termin wystawy: 9 - 30 grudzień 2010 r.

W górę