Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Magda Hueckel - Kompozycje (Lód)Zapraszamy 8 listopada 2010 roku o godz. 19.00 do Galerii Fotografii pf w Poznaniu gdzie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Magdy Hueckel pt."Kompozycje (Lód)".

 

Seria fotografii Kompozycje (Lód) otwiera nowy rozdział twórczości Magdy Hueckel. W odróżnieniu od dotychczasowych prac, które w zdecydowanej większości przypadków skupione były na kwestiach własnej tożsamości i cielesności (podejmowanych w kilku seriach Autoportretów), najnowszy projekt mieści się w kategoriach fotograficznego pejzażu.Przepełnione nordyckim, zimnym i kontemplacyjnym nastrojem zdjęcia Hueckel powstały w trakcie podróży po Islandii i przedstawiają widoki przepełnione bielą śniegu, lodu i zimowego nieba. Dochodzi w nich do zatarcia granic pomiędzy dokumentalnym, obiektywnym spojrzeniem i emocjonalną, subiektywną wizją.

Zimowy, północny klimat, wraz z bagażem emocjonalnym, zbliża prace Hueckel do twórczości fotografów nawiązujących w swoich zdjęciach do malarstwa romantycznego. Oglądając jej fotografie – jak pisze

Przywołujemy znane romantyczne pejzaże, aby znajome odniesienia ułatwiły nam odbiór. Czy gdy przenikniemy intelektualnie do tego obcego świata, stanie się on dla nas bardziej realny? Wiemy, że jest to Islandia. Czy ważne jest odniesienie do rzeczywistego, geograficznego miejsca? Mam wrażenie, że nie. Otrzymujemy zapis doświadczenie pewnego nastroju, miejsce pojawia się jako zrozumienie. [...] Nastrój wywołany przez zdjęcia można określić jako mieszankę życzliwego spokoju z czającym się podskórnie lękiem. Kontemplacyjne widoki przyrody jednocześnie wyciszają i pobudzają. Pustka krajobrazu przeraża, a jednocześnie podkreśla wielkość przyrody. Kolejny trop intelektualny – wzniosłość opisywana przez Edwarda Burke, a szczególnie Immanuela Kanta.

Justyna Ryczek

Magda Hueckel - absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP (specjalizacje: fotografia, scenografia, dyplom w 2004 roku). Studiowała w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (Słowacja) oraz Schule für Gestalltung w St.Gallen (Szwajcaria). W 2002 roku wraz z Agatą Serafin założyła duet fotograficzny hueckelserafin, który dwa lata później otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu Sopocka Muza dla Młodych Twórców. Wykłada w Studium Fotografii ZPAF, pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W 2009 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z Galerią Piekary (Poznań), Galerią Wanted Paris (Francja) oraz Agencją Millennium (UK). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.


Galeria Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Adres: ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Magda Hueckel - Kompozycje (Lód)
Wernisaż wystawy: 8 listopad 2010 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 8 listopad – 23 grudzień 2010 r.
W górę