Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Damian Chrobak - Londyn - miasto w AngliiOśrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu, zaprasza 19 listopada 2010 roku o godz. 18.00 na kolejną wystawę fotografii pt."Londyn - miasto w Anglii", której autorem jest Damian Chrobak.

 

W ramach wystawy pokazanych zostanie 22 czarno - białych fotografii powstałych w Londynie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Z wielką przenikliwością psychologiczną oraz socjologiczną, a także wrażliwością estetyczną, fotograf wyłowił z otaczającego go biegu zdarzeń momenty pozornie nieistotne i odkrył ich szczególne znaczenie.

Głęboko humanitarna refleksja nad charakterem tak jednostki, jak i społecznych mas, znamionuje każde z tych zdjęć. Czasem satyrycznie, z lekka ironicznie, czasem zaś refleksyjnie Chrobak utrwala w swych kadrach życie mieszkańców Londynu oraz wydarzenia, które rozgrywają się w przestrzeni miejskiej. Przechadza się, jak stendhalowskie zwierciadło, po gościńcach XXI-wiecznego miasta. Udaje mu się jednak uchwycić na kliszy coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku jako gatunku, prawdę, która nie uległa zmianie na przestrzeni setek, tysięcy lat.

Fotografia streetowa pozostaje w centrum jego zainteresowań. W swoich kadrach rejestruje codzienność, bo to ona, jak twierdzi „otacza nas przez większość naszego czasu, tymczasem ledwo ją zauważamy”. Stara się dowieść, że tzw. „zwykle” momenty w życiu też mogą być interesujące, zabawne, groteskowe i wiekopomne.

Damian Chrobak - ur. 1977r w Jastrzębiu. Od 2004 roku mieszka w Londynie. Świadomie zainteresował się fotografią jeszcze przed wyjazdem w 2003 roku. Przez pewien czas studiował w warszawskiej Akademii Fotografii, którą jednak porzucił będąc przekonany, że to właśnie doświadczenie w fotografowaniu na ulicy nauczy go więcej, niż najlepsza szkoła. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe oraz publikacje w polskiej, angielskiej i amerykańskiej prasie. W tym roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.


Ośrodek Działań Artystycznych Firlej
Adres: Grabiszyńska 56, Wrocław,
Damian Chrobak - Londyn - miasto w Anglii
Wernisaż wystawy: 19 listopad 2010 r., godz.18.00
Termin wystawy: 19 listopad - 15 grudzień 2010 r., Wstęp wolny
W górę