forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Harald Bem - Cmentarze żydowskie

Miasto - foto-info.pl.

Harald Bem - Cmentarze żydowskie w województwie śląskimStarochorzowski Dom Kultury zaprasza 4 listopada 2010 roku o godzinie 17.00 do Galerii Na Strychu na wernisaż wystawy fotografii "Cmentarze żydowskie w województwie śląskim" autorstwa Haralda Bema.

 

Województwo śląskie skłonni jesteśmy zwykle traktować przede wszystkim jako region wielkoprzemysłowy, głównie węglowo-hutniczy. Z wielu powodów jest to zrozumiałe. Jednakże, jak każdy stereotyp, taki sąd odzwierciedla tylko jedną stronę obrazu tego obszaru. Tak samo tu, jak i innych częściach naszego kraju, żyli i pracowali ludzie różnej narodowości, różnego, różnego wyznania, stanu i zawodów. Wszyscy wnieśli swój wkład w dzieje i historię regionu – województwa, pozostawiając cenne zabytki architektury i sztuki.

Pod względem liczby cmentarzy żydowskich w Polsce, województwo śląskie jest na drugim miejscu razem z podkarpackim; w jednym i drugim jest po 47 kirkutów, ale najwięcej jest ich w województwie mazowieckim – 66. Kirkut – to określenie cmentarza żydowskiego od wieków używane przez Polaków. Żydzi nigdy go nie stosowali; zastępowali nazwami pochodzenia hebrajskiego znaczącymi tyle, co „dom świata”, „dom wieczności”, „dom życia”, „dom grobów”.

Jan Delowicz


Starochorzowski Dom Kultury / Chorzowskie Centrum Kultury
Adres: ul. Siemianowicka 59, Chorzów
Harald Bem - Cmentarze żydowskie w województwie śląskim
Wernisaż wystawy: 4 listopad 2010 r., godz. 17:00

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież