Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Janusz Leśniak - Człowiek snem cieniaZapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Fotografii Domek Romański na wernisaż wystawy Janusza Leśniaka pt. „Człowiek snem cienia”, który odbędzie się 5 listopada br. o godz. 17.00.

 

Wystawa swoją premierę miała w 2009 r. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wrocław jest kolejnym miastem, po Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie, w którym prezentowana jest ekspozycja Janusza Leśniaka.

Fotografie składające się na wystawę powstawały w latach 1987-2010. Wśród kilkudziesięciu prac inspirowanych przyrodą, znajdą się zdjęcia czarno-białe, barwne oraz polaroidy. Niezależnie od tego, czy na fotografiach uwieczniony został fragment lasu, parku, ogrodu czy architektury, ich wspólnym mianownikiem jest pojawiający się cień artysty. To właśnie ów cień stanowi swoistą autorską „pieczęć” tych fotografii zwanych leśniakami.

Cechą charakterystyczną twórczości Janusza Leśniaka jest kontemplacyjny charakter jego fotografii, aura wyciszenia, spokoju i harmonii. Cień pojawiający się na zdjęciach można interpretować - idąc tropem artysty - jako „uczłowieczenie” sfotografowanej przestrzeni, można go również potraktować jako wyraźne zaznaczenie obecności artysty, dla którego istotą twórczości nie jest beznamiętne dokumentowanie otaczającej rzeczywistości, ale ujawnianie poprzez fotografię subiektywnych odczuć i emocji.

W czasach kiedy wszyscy fotografują w pośpiechu pejzaże i nowo odkryte miejsca lub robią sobie setki zdjęć na tle egzotycznych widoków, twórczość Janusza Leśniaka jest zjawiskiem osobnym i ciekawym. On bowiem nigdzie się nie spieszy, powraca wiele razy do tych samych miejsc, a swoją obecność na fotografii powściągliwie sugeruje, a nie narzuca. W tej fotografii liczy się nie sam człowiek, czy jego otoczenie, ale ich wzajemna relacja.

Obok klasycznych leśniaków na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace z cyklu Mandale. Fotograf od 2008 roku zaczął tworzyć fotografie bardziej odrealnione. W rezultacie cień artysty otoczony jest świetlistymi, różnobarwnymi smugami, co wizualnie kojarzy się z mandalą – stąd też tytuł cyklu.

Janusz Leśniak - (ur. 1947 r.) mieszka w Krakowie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoją karierę fotograficzną rozpoczynał od robienia fotoreportaży, później eksperymentował z deformacją obrazu, fotografował pejzaże oraz zniszczoną architekturę, aby ostatecznie stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Od 1985 roku regularnie zaczęły powstawać fotografie zwane leśniakami. To właśnie wtedy artysta wyznaczył sobie ścieżkę artystyczną, którą kroczy po dziś dzień. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach prestiżowych muzeów na świecie, takich jak m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku - MoMA (USA), Centre of Photography w Genewie (Szwajcaria), Museum of Fine Arts w Hudson (USA), Bibliothèque Nationale de France w Paryżu (Francja), Polaroid Collection w Cambridge (USA), New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie (USA), Muzeum Sztuki w Charkowie (Ukraina), Canadian Museum of Civilization w Gatineau (Kanada), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historyczne m. Krakowa w Krakowie.


Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Adres: pl. Nankiera 8, Wrocław
Janusz Leśniak - Człowiek snem cienia
Wernisaż wystawy: 5 listopad 2010 r., godz. 17.00
Termin wystawy: 5 listopad - 4 grudnia 2010 r.
W górę