forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Janusz Leśniak - Człowiek snem cienia

Miasto - foto-info.pl.

Janusz Leśniak - Człowiek snem cieniaZapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Fotografii Domek Romański na wernisaż wystawy Janusza Leśniaka pt. „Człowiek snem cienia”, który odbędzie się 5 listopada br. o godz. 17.00.

 

Wystawa swoją premierę miała w 2009 r. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wrocław jest kolejnym miastem, po Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie, w którym prezentowana jest ekspozycja Janusza Leśniaka.

Fotografie składające się na wystawę powstawały w latach 1987-2010. Wśród kilkudziesięciu prac inspirowanych przyrodą, znajdą się zdjęcia czarno-białe, barwne oraz polaroidy. Niezależnie od tego, czy na fotografiach uwieczniony został fragment lasu, parku, ogrodu czy architektury, ich wspólnym mianownikiem jest pojawiający się cień artysty. To właśnie ów cień stanowi swoistą autorską „pieczęć” tych fotografii zwanych leśniakami.

Cechą charakterystyczną twórczości Janusza Leśniaka jest kontemplacyjny charakter jego fotografii, aura wyciszenia, spokoju i harmonii. Cień pojawiający się na zdjęciach można interpretować - idąc tropem artysty - jako „uczłowieczenie” sfotografowanej przestrzeni, można go również potraktować jako wyraźne zaznaczenie obecności artysty, dla którego istotą twórczości nie jest beznamiętne dokumentowanie otaczającej rzeczywistości, ale ujawnianie poprzez fotografię subiektywnych odczuć i emocji.

W czasach kiedy wszyscy fotografują w pośpiechu pejzaże i nowo odkryte miejsca lub robią sobie setki zdjęć na tle egzotycznych widoków, twórczość Janusza Leśniaka jest zjawiskiem osobnym i ciekawym. On bowiem nigdzie się nie spieszy, powraca wiele razy do tych samych miejsc, a swoją obecność na fotografii powściągliwie sugeruje, a nie narzuca. W tej fotografii liczy się nie sam człowiek, czy jego otoczenie, ale ich wzajemna relacja.

Obok klasycznych leśniaków na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace z cyklu Mandale. Fotograf od 2008 roku zaczął tworzyć fotografie bardziej odrealnione. W rezultacie cień artysty otoczony jest świetlistymi, różnobarwnymi smugami, co wizualnie kojarzy się z mandalą – stąd też tytuł cyklu.

Janusz Leśniak - (ur. 1947 r.) mieszka w Krakowie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoją karierę fotograficzną rozpoczynał od robienia fotoreportaży, później eksperymentował z deformacją obrazu, fotografował pejzaże oraz zniszczoną architekturę, aby ostatecznie stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Od 1985 roku regularnie zaczęły powstawać fotografie zwane leśniakami. To właśnie wtedy artysta wyznaczył sobie ścieżkę artystyczną, którą kroczy po dziś dzień. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach prestiżowych muzeów na świecie, takich jak m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku - MoMA (USA), Centre of Photography w Genewie (Szwajcaria), Museum of Fine Arts w Hudson (USA), Bibliothèque Nationale de France w Paryżu (Francja), Polaroid Collection w Cambridge (USA), New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie (USA), Muzeum Sztuki w Charkowie (Ukraina), Canadian Museum of Civilization w Gatineau (Kanada), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historyczne m. Krakowa w Krakowie.


Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Adres: pl. Nankiera 8, Wrocław
Janusz Leśniak - Człowiek snem cienia
Wernisaż wystawy: 5 listopad 2010 r., godz. 17.00
Termin wystawy: 5 listopad - 4 grudnia 2010 r.
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież