Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

fot. Pietro MasturzoGaleria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza od 3 do 24 listopada 2010 roku na wystawę fotografii prasowej World Press Photo. Doroczna wystawa, na którą składa się 167 fotografii, zostanie pokazana w ponad 100 miejscach na całym świecie. Prezentacja ma charakter publicznej pokazu światowej fotografii prasowej.

 

Decyzją Międzynarodowego Jury 53. konkursu World Press Photo fotografią roku 2009 zostało zdjęcie włoskiego fotografa, Pietro Masturzo. Przedstawia ono kobiety krzyczące w proteście na dachu budynku w Iranie, 24 czerwca.

Zwycięska praca jest częścią cyklu opisującego wydarzenia, jakie miały miejsce po kontestowanych wyborach prezydenckich w Iranie, kiedy to – po protestach ulicznych za dnia – ludzie wykrzykiwali swoje niezadowolenie z dachów i balkonów nocą. Cały cykl został wyróżniony pierwszą nagrodą w kategorii People in The News.

Jury przyznało nagrody w 10 kategoriach tematycznych, 62 fotografom 22 narodowości z: Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Izraela, Włoch, Mali, Meksyku, Holandii, Palestyny, Peru, Somalii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Podczas dwutygodniowych obrad, jury obejrzało rekordową liczbę 101 960 fotografii, zgłoszonych przez 5847 fotografów, reprezentujących 128 narodowości.

Kate Edwards, jurorka, powiedziała: To zdjęcie zawiera w sobie swoistą atmosferę, napięcie, strach, ale także spokój i łagodność. W takim kontekście jego wybór był pewnym wyzwaniem. Poszukiwaliśmy obrazu, który wciągnie widza, zabierze go w podróż, zmusi do głębsze j refleksji. Pokaże nam nie to, co już wiemy, ale wywoła głębsze przemyślenia.

Obserwujemy stały wzrost zgłoszeń z Azji, z których większość pochodzi z Chin (586 zgłoszeń; w 2009: 490) oraz Indonezji (107 zgłoszeń; w 2009: 77). O 7,5 % wzrosła liczba zgłoszeń z Afryki. Bogato reprezentowani byli także fotografowie z Europy, ze znaczącym wzrostem tych pochodzących z Włoch (370 zgłoszeń, w 2009: 306) oraz Rosji (156 zgłoszeń; 2009: 130).

World Press Photo jest niezależną organizacją non-proit, z siedzibą w Amsterdamie. Została założona w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy zawodowych fotografów prasowych. Z biegiem lat WPPh przekształciło się w niezależną platformę dla fotografów prasowych i wolnej wymiany informacji.

Dla realizacji swoich celów World Press Photo organizuje największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Ważną rolę w działalności WPPh odgrywają projekty edukacyjne. W krajach rozwijających się organizowane są seminaria i warsztaty dla indywidualnych fotografów, agencji fotografcznych oraz działów fotograficznych czasopism. Odbywające się corocznie w Holandii klasy mistrzowskie Joop Swart’a skierowane są do utalentowanych fotografików będących u progu kariery zawodowej. W ich trakcie adepci uzyskują praktyczne porady i konsultacje od fachowców w dziedzinie fotografii prasowej.


Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Adres: pl. Szczepański 3a, Kraków
World Press Photo
Wernisaż wystawy: 3 listopad 2010r., godz. 13.00
Termin wystawy: 3 - 24 listopad 2010 r.
W górę