Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Ferit Kuyas - City of ambitionZapraszamy 21 października br., o godz.19.00 do galerii Pinova w Gdańsku na wernisaż wystawy fotografii Ferit Kuyas pt. "City of ambition". Wystawa prezentowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii - Transfotografia 2010.

 

City of Ambition - Fast Forward in China (2005 – 2008)

Ta seria pozwoli nam zwiedzić jedno z największych miast na świecie, Chongquing, którego niewiarygodna powierzchnia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Tak jak większość moich dzieł i ten projekt ma źródło autobiograficzne: poznałem to miasto dzięki mieszkającemu tam krewnemu, który zaprosił mnie do siebie.

Chongquing, miejsce nieznane ludziom z zachodu, otrzymało prawa miejskie w 1997 roku. Dość późno porównując je z Szanghajem. Silny wzrost ekonomiczny przyspieszył rozwój miasta. Trochę tak, jak w przypadku Manhattanu w latach 20-tych. Słowa Stieglitza «miasto ambicji» odzwierciedlają aktualną sytuację Chongquing. Miasto, które jest usytuowane w regionie Syczuan na południowym zachodzie Chin, liczy obecnie około 32 miliony mieszkańców. Zainteresowałem się głównie przedmieściami – tam, gdzie nie można zobaczyć miasta ale je poczuć, jak tygrysa, który zmierza do dżungli – niewidocznego, ale jednak obecnego.

Place budowy i zmiany krajobrazu pokazują stronę metaforyczną zmian, które dzieją się w łonie współczesnych Chin. Pejzaż ze swymi dwiema wielkimi rzekami, płynącymi przez miasto, nieuchronnie się zmieni, szczególnie kiedy poziom wody osiągnie swój stan maksymalny i powstanie rezerwuar stworzony przez Zaporę de Trois Gorges (Trzech Wąwozów). Jak dramatyczny wpływ będzie to miało na miasto Chongquing, możemy dziś tylko zgadywać. Obserwowana mgła na wielu fotografiach jest prawdziwa. W Chinach miasto to jest nazwane «miastem mgły». To wszystko przedstawia wielką tajemnicę, którą ciągle są dla mnie Chiny. Po tylu podróżach wydaje mi się, że im więcej się dowiaduję, tym mniej wiem. Mimo że moja praca posiada elementy dokumentalne, nie postrzegam siebie tylko jako czystego dokumentalisty. Tym co dla mnie liczy się najbardziej to zdolność wyrażenia moich osobistych emocji poprzez obraz.

Ferit Kuyas

Natura - źródło szczęścia i dobrodziejstwa, ulubionym motywem artystów

Natura ciągle ujarzmiana, jeśli nie poskramiana przez człowieka; to ciągle aktualny temat znajdujący się w centrum refleksji o losie planety. W dziedzinie sztuki, przyroda jest także jednym z ulubionych motywów malarzy, którzy podziwiali jej uroki. Postęp wspomagający transformację społeczeństwa, uprzemysłowienie i intensywna urbanizacja modyfikowały ją stopniowo. Natura ludzka zdominowała samą naturę, doprowadzając ją do nieodwracalnych zniszczeń. To w taki właśnie sposób niejako druga natura zajęła miejsce tej pierwszej obalając mit o dobroczynnej naturze.

Natura zagospodarowana, zniekształcona, ponownie wymyślona

Ta druga natura stała się tematem licznych prac fotograficznych przedstawiających różny punkt widzenia. Jedne, wierne wizji dokumentalnej, zdają relację z transformacji, niejako inwentaryzują to, co opiera się ludzkiej interwencji, rejestrują istotę naturalnych krajobrazów. Inne obierają punkt krytyczny ukazując zanieczyszczenie, zniekształcenie naturalnych miejsc, efekty zmian klimatycznych. Wreszcie niektóre ukazują wyimaginowany świat, w którym fantazja miesza się z utopią, pokazując naturę naszych marzeń, niezmienioną.

Pozostając wierną swojemu głównemu zadaniu- mianowicie przedstawianiu rzeczywistości, fotografia ma również prawo do podważania, celebrowania, niedowierzania, ku naszej przestrodze. Stojąc w obliczu nadmiaru obrazów zewsząd proponowanych, należy się również zastanowić nad rolą, którą spełnia fotografia w naszym odbiorze tego, co nazywamy naturą. Już przed trzema wiekami Pascal przestrzegał nas: «Przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą, chyba że natura jest naszym pierwszym przyzwyczajeniem»

Françoise Paviot et Gabriel Bauret, komisarze wystaw


Galeria Pionova
Adres: ul. Olejarna 2, Gdańsk
Ferit Kuyas - City of ambition
Wernisaż wystawy: 21 październik 2010 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 21 październik – 03 listopad 2010 r.
W górę