Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Britta Jaschinski, Niemcy - Samotny lewMuzeum Ziemi PAN w Warszawie zaprasza 1 października br., na wystawę prezentującą najlepsze na świecie fotograficzne obrazy natury. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2009, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

 

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz ósmy w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składa się 80 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w trzynastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 3,7 tys. autorów z 94 krajów. Po raz drugi w historii wystawy, znajdują się na niej aż 3 zdjęcia wykonane przez polskich fotografów.

Wystawa, poprzez prezentację wybitnych fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji natury. Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają nam jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.

Zdjęcia w kolejnych edycjach wystawy są oglądane przez coraz większą liczbę widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 tys. Podobnie jak w latach poprzednich wystawa trafi w 2010 r. do 12 miast. Warszawa jest w tym łańcuchu ogniwem dziesiątym, po: Wschowie, Koszalinie, Szczecinie, Bielsku-Białej, Bytomiu, Jeleniej Górze, Zakopanem, Białowieży i Bydgoszczy, a następnie wystawa trafi jeszcze do Wrocławia i Kalisza.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.


Muzeum Ziemi PAN
Adres: Al. Na Skarpie 27, Warszawa
Fotografia Dzikiej Przyrody 2009 - Wildlife Photographer of the Year 2009
Termin wystawy: 1 - 28 październik 2010 r.
W górę