forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Fotografia w Częstochowie

Miasto - foto-info.pl.

hybryda.jpgGaleria Art Foto działająca w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie zaprasza 24 września 2010 roku o godz. 18.00 na wernisaż dwóch wystaw fotografii Pauliny Hebdy pt. "Hybryda" i Agnieszki K. Jurek pt. "Alicja w krainie czarów".

 

Alicja w krainie czarów jest cyklem autoportretów, przedstawiających wizerunek młodej kobiety, ukazanej w niecodzienny sposób. Tytułowa Alicja jest postacią kierującą się emocjami, zdecydowaną, „idącą pod prąd”, łamiącą wszelkiego rodzaju zasady, ale mającą cechy kobiece.

Głównym założeniem przy realizacji tego cyklu było złamanie kanonu ciała wyidealizowanego przez media. Inspiracją była współczesna reklama przedstawiająca kobietę w sposób nierealistyczny, nienaturalny, zawsze piękną.

Bohaterka cyklu przedstawiona jest w sposób naturalny, a wręcz niekorzystny w odbiorze. Całą pracę można podzielić na dwa etapy. Pierwsza część przedstawia kobietę w sposób rzeczywisty wręcz zwyczajny, niekiedy melancholijny, druga natomiast jest światem absurdu, balansowania na krawędzi miedzy życiem a śmiercią, codziennością i czarami. Zdecydowanie wyróżniającym się zdjęciem jest środkowa fotografia będąca złączeniem tych dwóch etapów. Jest ona złudzeniem dla widza, który w prosty sposób może czuć się oszukany, a zarazem pozwala mu przejść na „drugą stronę lustra”. 

Przesłaniem artystycznym Alicji w krainie czarów jest wprowadzenie odbiorcy w świat absurdu, iluzji. Fotografie mają prowadzić widza do nadinterpretacji i daleko posuniętego autoodbioru.

Cykl przeze mnie prezentowany jest czystą klasyczną fotografią. Zastosowana technika polaroidowa ma na celu, przez niedoskonałość materiału, podkreślenie magicznego charakteru zdjęć.

Cykl Alicja w krainie czarów składa się z 13 fotografii wykonanych techniką analogową, polaroidową. W cyklu nie zostały wprowadzone żadne efekty specjalne, nie dokonano też manipulacji komputerowych. Oryginały w postaci odbitek polaroidowych zostały zeskanowane, a następnie wydrukowane, zalaminowane i podklejone na pcv. Każde zdjęcie ma format 50x65, powinny być one eksponowane w określonej kolejności obok siebie.


Regionalny Ośrodek Kultury, Galeria ART FOTO
Adres: ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa
Paulina Hebda - Hybryda
Agnieszka K. Jurek - Alicja w krainie czarów

Wernisaż wystawy: 24 wrzesień 2010 r, godz. 18.00
Termin wystaw: 24 wrzesień - 19 październik 2010 r.

 

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież