Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Joanna Chudy - Śląski UlissesZapraszamy 13 września 2010 r. do Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej gdzie rozpocznie się wystawa Joanny Chudy pt."Śląski Ulisses".

 

Projekt jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast i osiedlach górniczych współczesnego Górnego Śląska. Dla autorki zdjęć Śląsk – w swoim bogactwie, różnorodności i kontrastowości – kryje obrazy podobne do tych, jakie jawiły się bohaterowi osadzonej w realiach Dublina powieści Jamesa Joyce’a  Ulisses. Autorka zrywa z konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska, a jego historię opowiada prostymi, codziennymi obrazami, które kontrastują z impresjonistyczną formą fotografii. Kompozycje czarno-białych zdjęć w kilkunastu tryptykach uwypuklają niezwykłą aurę fotografowanych miejsc i tajemniczość postaci.

Projekt Śląski Ulisses znalazł się w finale konkursu Show Off, zorganizowanego w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2010 roku.

Tomasz Sikora o projekcie Joanny Chudy:
"Śląski Ulisses" tworzy niezwykle poetyckie i osobiste opowiadanie o bardzo prywatnej wizji świata otaczającego Joannę. Wysublimowane obrazy, tajemnicze postaci wyłaniające się z bieli, przede wszystkim kompozycja tryptyków, którą cechuje ogromne wyczucie i intuicja, tworzą klimat pobudzający naszą wyobraźnię."

Joanna Chudy - jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w którym pod okiem prof. Wojciecha Prażmowskiego uzyskała dyplom (2009) w pracowni fotografii kreacyjnej. W 2009 roku rozpoczęła studia doktoranckie ze specjalizacją fotografia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Artystka brała udział w licznych zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie, Galerii Pakamera w Suwałkach, czy w Galerii El w Elblągu. Była finalistką konkursu ShowOff w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2010, laureatką Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w 2010 roku. Jest tegoroczną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Od kilku lat jest nauczycielem podstaw fotografii i filmu w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

 


Galeria Bielska BWA
Adres: ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
Joanna Chudy - Śląski Ulisses
Wernisaż wystawy: 13 wrzesień
Termin wystawy: 13 wrzesień - 17 październik 2010 r.

 

W górę