forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Joanna Zastróżna - Moje Małe Katastrofy

Miasto - foto-info.pl.

Joanna Zastróżna - Moje Małe KatastrofyCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza 20 sierpnia 2010 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. "Moje Małe Katastrofy" Joanny Zastróżnej.

 

Joanna Zastróżna pozostaje wierna swojej stylistyce od ponad dekady. Toteż jej najnowszy projekt pt. Moje Małe Katastrofy jest nawiązaniem i rozwinięciem poprzednich cykli takich jak Messenger, i Nr 3, które prezentowała w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i potem w innych miejscach w latach 2000 – 2004. Jej prace zostały wtedy odebrane jako ciekawy, odświeżający eksperyment, w którym udało jej się połączyć manipulacje tworzywem fotograficznym z wykreowaniem rzeczywistości nie mieszczącej się w zdefiniowanej materialnej do końca formie. Tajemnicze postacie na wybujałych kolorem zdjęciach przenikały się metodą rentgenowskiego prześwietlenia z dziwnymi elementami oszczędnego tła, sceneria tych inscenizacji odwoływała się do własnej, nieskrępowanej wyobraźni.

Joanna Zastróżna celowo poddała własne intymne doświadczenia – powiedzmy, nie zawsze pozytywne – przetworzeniu na kilkanaście wizualizacji ekspresyjnie wydobywających relacje z bliskim sobie człowiekiem. Ten nowy cykl, podjęty niedawno po kilkuletniej przerwie, zawiera duży ładunek osobistych przemyśleń i jest szczerą, może nawet niekiedy nieco ekshibicjonistyczną opowieścią, w której pojawia się ona sama i bliska jej osoba. Motyw zespolenia gestu ludzkiego ciała oraz graficznego potraktowania koloru daje efekt tajemnicy przekraczającej dosłowny zapis fotograficznego medium. Doznajemy uczucia obcowania z niezdefiniowaną przestrzenią, gdzie sylwetki postaci i nieliczne przedmioty (nieraz o znaczeniu symbolicznym) potęgują nastrój niepewności trwania w przestrzeni i czasie.

Wystawa Moje Małe Katastrofy, mająca wiele osobistych wątków, jest konsekwencją dotychczasowych poszukiwań Artystki, otwiera nowe pola eksploracji w dalszych poszukiwaniach łączenia obrazu i gestu oraz nadaje tym poszukiwaniom własne indywidualne cechy wizualnego rozpoznania.

Marek Grygiel

Joanna Zastróżna - uznawana jest za jedną z najciekawszych współczesnych fotografek, z nurtu fotografii artystycznej. W jej pracach zauważyć można przewijające się wpływy malarstwa, grafiki, teatru czy filmu. Świat sztuki, w którym najlepiej się odnajduje to „malarstwo” obrazu fotograficznego. Inspiracje do swoich prac czerpie nie tylko z własnych doświadczeń i życia, ale również z otaczającej jej rzeczywistości, czego efektem są prace fantazyjne, abstrakcyjne, odbiegające od tych, które widujemy na co dzień. Artystka urodziła się w 1972 roku i mieszka w Sopocie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, gdzie uzyskała dyplom z projektowania graficznego i fotografii w pracowniach prof. Z. Walickiego i prof. W. Węgrzyna. Od tego roku, Joanna Zastróżna dołączy do grona wykładowców Warszawskiej Szkoły Fotografii.

 


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Adres: ul. Jazdów 2, Warszawa
Joanna Zastróżna - Moje Małe Katastrofy
Wernisaż wystawy: 20 sierpień 2010 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 20 sierpień - 19 wrzesień 2010 r.

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież