Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

newton_fotografia-kampanii-wolford-1996-rok.jpgMuzeum Miejskie Wrocławia zaprasza 7 lipca br. na otwarcie wystawy zdjęć pt. "Portrety sław i znane sesje mody" których autorem jest  mistrz kobiecego aktu, wybitny fotograf XX wieku - Helmut Newton.

 

Wystawa we wrocławskim Ratuszu to prywatna kolekcja licząca ponad 400 zdjęć Helmuta Newtona z różnych lata. Jest to jedna z największych wystaw jego zdjęć w Europie. Głównym tematem wystawy są portrety sławnych ludzi, m.in.: Jacka Nicholsona, Carli Bruni, Sophi Loren, Gianniego i Donatelli Versace, Yvesa Saind Laurenta, Micka Jeggera i Jerryl Hall, Kate Winslet, Grace Jones i wielu innych. Przez wiele lat pracy jego sesje mody z najsłynniejszymi modelkami zdobiły wydania europejskiego i amerykańskiego "Vogue", "Elle", czy "Vanity Fair".

newton-claudia-shiffer.jpg

Wśród zdjęć mody warto zwrócić uwagę na słynne sesje mody. Szczególnie wyróżnia się sesja Paparazzi z Evą Herzigową oraz sesje z udziałem Kate Moss, Nadii Auermann, Claudi Schiffer i Karen Mulder. Ciekawą częścią wystawy są zdjęcia Newtona z jego podróży oraz jego portrety zrobione przez rodzinę i współpracowników, w tym portret z Reni Riefenstal.


Helmut Newton - urodzony 31 października 1920 w Berlinie w Niemczech. Jego ojciec był Żydem, a matka Amerykanką. Uczęszczał do Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie. Interesując się fotografią od najmłodszych lat, pracował dla niemieckiej fotograf Else Simon, znanej jako Yva (zm. 1942 na Majdanku). W 1938 roku opuścił Niemcy i pracował przez krótki okres w Singapurze jako fotograf dla "Straits Times". Od 1940 do 1945 roku służył w australijskiej armii, pracując w logistyce.

Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje mody

W 1948 roku poślubił australijską aktorkę June Brunell. Po wojnie pracował jako niezależny fotograf - zajmował się modą, pracował dla magazynów takich jak "Vogue". Od końca lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody. W 1961 roku osiedlił się w Paryżu. Jego zdjęcia pojawiały się w znanych magazynach, między innymi we francuskiej edycji "Vogue'a". Wypracował własny styl, który cechował się sadomasochistycznymi i fetyszystycznymi podtekstami. Zawał serca w 1970 roku zmusił go do zmniejszenia tempa pracy. Mimo tego w 1980 roku wydał serię Big Nudes, która zwiększyła jego kontrowersyjną sławę.

Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje mody

W październiku 2003 roku ofiarował fundacji Preußischer Kulturbesitz w Berlinie dużą kolekcję fotografii. Helmut Newton bardzo lubił Berlin - miejsce, w którym się urodził i wychował.

W ostatnich latach swojego życia mieszkał w Monte Carlo i Los Angeles. Zginął 23 stycznia 2004 r. w wypadku samochodowym w Hollywood w Kalifornii, uderzając w ścianę hotelu Chateau Marmont, w którym gościł podczas każdego pobytu w Kalifornii.

Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje mody
 
Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje mody
 
Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje modyMuzeum Miejskie Wrocławia
Adres: Stary Ratusz, Rynek, Wrocław
Helmut Newton - Portrety sław i znane sesje mody
Termin wystawy: 7 lipiec - 28 sierpień 2010 r.

 

W górę