Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

wpp_2010a.jpgCH Złote Tarasy w Warszawie zaprasza od 7 czerwca do 1 lipca 2010 roku na wystawę fotografii prasowej World Press Photo która w tym roku składa się z 168 zdjęć.

 

Liczba zgłaszanych prac na konkurs rośnie z każdym rokiem. W tym roku zgłoszono 101 960 zdjęć, jest to rekordowa liczba zgłoszeń w całej historii World Press Photo. Z tej liczby wybrano prace 5847 fotografów ze 128 krajów. Najwięcej nagród w tym roku zdobyli Włosi i Amerykanie. W gronie zwycięzców zabrakło tym razem Polaków.

Tegoroczna wystawa pokonkursowa World Press Photo składa się ze zdjęć nagrodzonych w 53 edycji. Od początku istnienia, ten najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie skierowany był do profesjonalnych fotografów. Jednak międzynarodowe jury po raz pierwszy w historii World Press Photo dopuściło do udziału w konkursie prace amatorskie oraz kadry z filmów video, które ukazywały się w prasie. Wyróżnienie specjalne zdobyło zdjęcie wykonane telefonem komórkowym w trakcie zamieszek w Teheranie po wyborach prezydenckich. Przedstawia ono zakrwawioną twarz Nedy – śmiertelnie ranionej młodej kobiety. Kadr z krótkiego filmu opublikował serwis You Tube.

 

wpp2009.jpg

 

Zdobywcą tytułu The World Press Photo of the Year 2009 został Włoski fotograf Pietro Masturzo. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane 24 czerwca 2009 w Teheranie, podczas protestów związanych z wyborami prezydenta Iranu. Po po zwycięstwie Mahmuda Ahmadineżada tysiące ludzi wyległo na ulice miasta. Władze Iranu by ograniczyć demonstracje niezadowolonego społeczeństwa, zablokowały możliwość wysyłania sms-ów, strony internetowe zwolenników kontrkandydata Musawiego i internetowy portal społecznościowy Facebook. Na nagrodzonej fotografii uchwycona została kobieta krzycząca z dachu domu. 

Przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer powiedziała: Zdjęcie ukazuje początek czegoś, początek dużej historii. Dodaje impuls do poszukiwania informacji. Porusza wizualnie i emocjonalnie, zakochałam się w nim natychmiast.


CH Złote Tarasy w Warszawie
Adres: Ul. Złota 59, Warszawa
World Press Photo 2010
Termin wystwy:  7 czerwiec - 1 lipiec 2010 r.

 

W górę