forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Roman Lipczyński - Z tyłu oczu

Miasto - foto-info.pl.

Roman Lipczyński - Z tyłu oczuZapraszamy 1 czerwca 2010 roku o godz. 18.00 do krakowskiej Galerii Lamelli Mini gdzie zostanie otwarta wystawa fotografii Romana Lipczyńskiego pt. "Z tyłu oczu". Tytuł ekspozycji wskazuje na rolę spojrzenia, na interwencje w normalne postrzeganie.

 

Autor wyraźnie zafascynowany jest obrazami fragmentów tej wyimaginowanej i subiektywnej rzeczywistości. Czasem przypadkowo znalezione przedmioty przemienia w barwne obrazy, które opowiadają jakąś historię. Innym razem tworzy fotograficzne kolaże, urzekające humorem i groteską. Działania zdają się być zabawą, dziecięcą grą, budowaniem domków dla lalek, czasem dadaistyczną interwencją wynikającą z dobrego humoru i postawy autora, czasem surrealistyczną deformacją rzeczywistości w imię subiektywnego widzenia świata i w celu naruszenia stabilności obrazów rzeczy.

Rzeczy, bowiem, jak sugeruje, nie układają się przed oczami obserwatora, ale z tyłu oczu – niejako poza zmysłowymi możliwościami ich odbioru – tylko w obszarze manipulacji umysłowych. Świat przedstawiony na fotografiach nie jest odbiciem tego, co zewnętrzne wobec autora, ale tego, co zjawiło się przed jego okiem wewnętrznym. Świat ten posiada tylko pozory rzeczywistości. Faktycznie jest bajką, przestrzenią króliczej nory, gdzie czytelnia może okazać się pomieszczeniem z wielkimi książkami i małą, zabawkową toaletą, gdzie słowa przybierają materialne czy raczej obrazowe ekwiwalenty, gdzie stopa rośnie w doniczce.

Roman Lipczyński (ur. 1975) – fotograficzny samouk. Był prasowym fotoreporterem. Obecnie przyjmuje zlecenia fotograficzne jako wolny strzelec. Fascynuje i inspiruje się otaczającą rzeczywistością i możliwością jej odkształcania. Tym, że nie musi być do końca jedna, obiektywna, zadana. Zmienia ją w fotograficznym świecie. Jest, jak o sobie mówi, złodziejem. Złodziejem dusz – kradnie je przedmiotom, znaczeniom, zjawiskom. Wybrane wystawy: maj 2008 – wystawa zbiorowa Hałda You do?, Galeria Szyb Wilson, Katowice; październik 2008 – wystawa zbiorowa Hałda You do?, Galeria Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury Rondo, Łódź; wrzesień 2009 – wystawa W świecie iluzji i baśni wraz z Joanną Gniady, klub Migawka, Warszawa; październik 2009 – wystawa indywidualna Fotografia potworkowa, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych Marchołt, Katowice; kwiecień 2010 – wystawa indywidualna Wystawa w galerii handlowej, Centrum Handlowe City Point, Tychy.

 


Galeria Lamelli Mini
Adres: ul. Mikołajska 2, Kraków
Roman Lipczyński - Z tyłu oczu
Wernisaż wystawy: 1 czerwiec 2010 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 1 21 czerwiec 2010 r.

 

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież