Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Ach, co to był za ślub..Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza na wystawę poświeconą śląskim zwyczajom i obrzędom weselnym w XIX i XX wieku. Wystawa pt."Ach, co to był za ślub..." będzie czynna do 4 lipca.

 

Wystawa prezentuje obrzędy i zwyczaje weselne charakterystyczne dla środowiska miejskiego i wiejskiego Górnego Śląska w XIX i XX wieku. Zagadnienie będzie potraktowane szeroko: od poznawania się młodych, narzeczeństwo, zaręczyny, poprzez ślub i ucztę weselną, przenosiny młodych na nowe gospodarstwo aż po świętowanie rocznic ślubu, czyli srebrnego i złotego wesela.

Ekspozycja pokazuje zmieniającą się na przestrzeni lat ślubną modę miejską, trwałość kanonów mody chłopskiej oraz rekwizyty związane z ważnymi, symboliczno-magicznymi momentami tradycyjnego wesela, takimi jak: błogosławieństwo młodych, polterabend, bramy weselne, witanie młodych chlebem i solą, oczepiny. Zaprezentowane zostaną także przedmioty, które stanowiły wiano wiejskiej panny oraz bogatej mieszczanki.

Wystawa zwraca uwagę na zmieniającą się współcześnie zwyczajowość weselną, gdzie obrzęd przekształca się w ceremonię, w której liczy się przede wszystkim zabawa oraz zewnętrzna oprawa uroczystości. Integralną część ekspozycji stanowi pokaz fotografii ślubnej w trójwymiarze w zabytkowym fotoplastykonie oraz wystawa fotografii ślubnej przed Muzeum.

Ekspozycji towarzyszyć będzie również wykład i prezentacje obrzędów weselnych:

Wykład:
20 maja 2010 godz. 17.00
O miłości ludowej prawie wszystko
Dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

27 maja 2010 godz. 17.00
Wesele góralskie z Istebnej
W wykonaniu Zespołu Regionalnego „Istebna”

10 czerwca 2010 r. godz. 17.00
Śląskie wesele z przełomu XIX i XX wieku
W wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Osiny” z Żor 

 


Muzeum Śląskie w Katowicach
Adres: al. W. Korfantego 3, Katowice
Ach, co to był za ślub..
Termin wystawy: 29 kwiecień - 4 lipiec 2010 r.

 

W górę