Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Powarsztatowa wystawa fotografii - Blanes 2009Galeria Art Foto działająca w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie zaprasza 5 marca 2010 roku o godz. 18.00 na wernisaż powarsztatowej wystawy fotografii pt. "Blanes 2009".

 

Fotografując pod katalońskim słońcem …

Tegoroczne fotowarsztaty plenerowe odbyły się w urokliwej miejscowości Blanes w samym sercu słynnego ze swej niepowtarzalnej urody, hiszpańskiego wybrzeża Costa Brava. Dotarcie tam autokarem jest niestety bardzo męczące, podróż wydaje się, trwa w nieskończoność, ale szczęśliwie kończy się po 36 godzinach. Docieramy do uroczego hoteliku w samym centrum gdzie znajduje się nasza baza wypadowa. O trudach podróży zapominamy już drugiego dnia, kiedy to wybieramy się na wstępny rekonesans po okolicy. 

Blanes, słynie przede wszystkim z portu rybackiego, ładnej plaży z piękną promenadą i  arystokratycznych rezydencji porozstawianych na zboczach klifowych. Piękno urwistego brzegu tego zakątka przyciągnęło wielu znanych miłośników przyrody .Wśród nich znalazł się również Carlos Faust, który wykupił w Blanes nadmorski teren i w 1928 r. urządził tam poważany na całym świecie ogród botaniczny Marimurtra. To żelazny punkt do zwiedzania i fotografowania oczywiście, pełen niezwykłych, kolorowych roślin. Z ogrodu polecam zejście  ku górzystemu brzegowi , gdzie rozbijające  się o skały fale akcentują dzikość tego nadmorskiego zakątka. Cały rejon Costa Brava z jej poszarpaną, skalistą linią brzegową, przepięknymi zatoczkami to raj dla fotografów. Jest tu tyle miejsc do sfotografowania, że aby się nimi nasycić, plener musiał by trwać latami a właściwie do końca świata.

Poszukując fotograficznych inspiracji odbyliśmy kilka fantastycznych podróży po Katalonii trafiając kolejno do Tossy, Girony, Figueres no i wreszcie do Barcelony. Do Tossy dopłynęliśmy stateczkiem, za burtą którego przez cały trzygodzinny rejs po krystalicznie czystym morzu, roztaczały się przepiękne uroki wybrzeża Costa Brava, których naprawdę nie sposób opisać ani oddać na fotografii, tak jak sobie to wymarzyliśmy. Tossa de Mar jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z powodu wspaniałej średniowiecznej zabudowy, rozciągającej się na wzgórzu górującym nad plażą. Mury, baszty i ciasne uliczki Tossy robią niepowtarzalne wrażenie uroku starej katalońskiej warowni. Każde z setek mniejszych lub większych miasteczek Katalonii posiada swój oryginalny klimat, czuje się tu w powietrzu atmosferę wielkiej sztuki, szczególnie w Barcelonie i Figueres, gdzie znajduje się fantastyczne Muzeum Gaudiego. Mieliśmy okazję go zwiedzić co było zupełnie wyjątkowym przeżyciem.

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie zakochał się w takim mieście jak Barcelona, która dla mnie jest najbardziej wyjątkowa ze wszystkich miast na świecie. Fotografując ogrody i kamienice architekta Gaudiego, dzielnicę gotycką czy niepowtarzalną La Rambla przenosimy się  w inny wymiar postrzegania rzeczywistości. Wydaje się, że sprzyja to nabraniu dystansu do naszej rzeczywistości jak i zastanowienia się czym jest dla nas fotografia.

Dla mnie jest uwolnieniem specyficznej wrażliwości na świat, swoistą filozofią istnienia i zaakcentowania swojego miejsca na tym świecie. Łącząc pasje fotografowania i podróżowania stajemy się bardziej kreatywni w interpretacji tego co nas otacza, wyzwala się pozytywna energia pozwalająca uwierzyć w swoje umiejętności, staramy się sprostać wyzwaniu uwierzenia w samego siebie. Przekazując podczas wykładów czy luźnych rozmów swoją wiedzę o technicznych aspektach fotografii, kompozycji czy świetle staram się także obudzić w uczestnikach warsztatów indywidualność i świadomość działania, co we wszelkiej twórczości jest najistotniejsze. Aparat fotograficzny staje się wtedy takim swoistym stymulatorem do osiągnięcia tego celu czego z całego serca Państwu życzę.

                                                                       
komisarz warsztatów
Sławomir Jodłowski


Regionalny Ośrodek Kultury, Galeria ART FOTO
Adres: ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa
Powarsztatowa wystawa fotografii - Blanes 2009
Wernisaż wystawy: 5 marzec 2010 r, godz. 18.00
Termin wystawy: 5 - 29 marzec 2010 r.
Strona domowa: Galeria ART FOTO

 

W górę