forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Bogna Burska - Kryształy

Miasto - foto-info.pl.

Bogna Burska – KryształyGdańska Galeria Fotografii zaprasza 12 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 na wernisaż wystawy z cyklu Feminoteka – Kryształy – fotografie Bogny Burskiej. Wystawa potrwa do 14 marca 2010 roku.

 

Prace Bogny Burskiej są refleksją o pięknie, stawiają pytanie o granice sztuki. Cykl zdjęć – zbliżeń makrofotograficznych – pokazuje szczegóły bogatych lodowych ornamentów przypominających formy roślinne. Czerwony kolor lodu sugeruje jednak, że to nie zwykła para wodna zamarzła na szybach. Charakterystyczny dla prac artystki kolor krwi jest atrakcyjny wizualnie i jednocześnie pełen znaczeń. Rozświetlona słońcem czerwień przywołuje symbolikę życia, śmierci i transgresji.

Proste, ujmujące wizualnie florystyczne fotografie, są próbą połączenia rzeczy pozornie przeciwstawnych – przyjemności estetycznej i niepokoju budzonego poprzez skojarzenia z fizjologiczną substancją. Autorka sprawdza przyzwyczajenia percepcyjne widza i uwidacznia pułapki jakie kryje w sobie tradycyjne pojmowanie piękna.

Bogna Burska w Kryształach, kontynuuje swoje poszukiwania dotyczące schematów pojmowania i estetyki cierpienia, szczególnie wyraźnych we wcześniejszych cyklach fotograficznych: Życie jest piękne, Algorytm czy Droga jak i w pracach wideo Małgorzata, Flashback. Projekt jest również odwołaniem do badań nad sposobami realizacji obrazów przy łączeniu bogatej tradycji witrażu ze współczesnymi technikami materiałów przepuszczających światło.

Bogna Burska - (ur. 1974 r.) jest jedną z najciekawszych młodych artystek o ugruntowanej pozycji na scenie polskiej i międzynarodowej. Zajmuje się malarstwem, fotografią, instalacją i wideo. Mieszka i pracuje w Gdańsku, absolwentka ASP w Warszawie, w 2001 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Od 2006 r. asystentka w Katedrze Intermediów na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP, gdzie w 2009 r. obroniła doktorat. Współzałożycielka Warszawskiego Aktywu Artystów. Od 2001 roku intensywnie wystawia w kraju m.in. w Galerii Białej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Kronika w Bytomiu oraz za granicą m.in. w European Center for Contemporary Art w Brukseli, Estonian Art Museum w Tallinie, Neuer Berliner Kunstverein w Berlinie, Galerie fur Zeitgenossische Kunst w Lipsku, Centre for Contemporary Art w Kijowie itd. Jej prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach państwowych i prywatnych. W Trójmieście brała udział w m.in. w wystawach w CSW Łaźnia: Sposób na życie, Miłość i demokracja oraz zaprezentowała wystawę indywidualną Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami w Instytucie Sztuki Wyspa.

W ramach programu towarzyszącego wystawie 6 marca 2010 roku o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie z artystką i pokaz jej realizacji wideo z lat 2004 – 2008. Wystawa jest kolejną odsłoną z cyklu Feminoteka, prezentującego wybrane kobiety artystki posługujące się fotografią.

 


Muzeum Narodowe w Gdańsku - Gdańska Galeria Fotografii
Adres: ul. Grobla I 8/11, Gdańsk
Bogna Burska - Kryształy
Wernisaż wystawy: 12 luty 2010 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 12 luty - 14 marzec 2010 r.

 

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież