Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Marek Domański - PsychopomposGaleria Pusta w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach zaprasza 3 lutego 2010 roku o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Marka Domańskiego pt. "Psychopompos".

 

"W tworzonych przez Domańskiego cyklach inscenizowanych fotografii aparat jest traktowany jako metafora ludzkiej nieświadomości oraz procesów przejawiania się jej symptomów w marzeniu sennym. W cyklu Psychopompos artysta nie tylko prezentuje zdjęcia budowanych przez siebie - na zasadzie wolnej gry znaków i skojarzeń - onirycznych konstrukcji. Eksponuje dodatkowo te konstrukcje, zamknięte w prostopadłościennych kapsułach: "aparatach" wyposażonych w szybę lub specjalny układ optyczny. Co więcej, na jednym ze zdjęć, swoistej alegorii całego cyklu, aparat staje się "twarzą" humanoidalnego tworu, istoty podlegającej mechanice nieświadomych impulsów i obrazów. Dostęp do nich zyskuje jedynie wpadające przez obiektyw światło. To tytułowy Psychopompos - mityczny pomocnik oraz przewodnik dusz, a także figura połączenia między nieświadomością i jaźnią w jungowskiej teorii marzenia sennego."

Tomasz Załuski

 

Marek Domański - urodzony w 1968 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa w 1995 roku. Obecnie zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Członek Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną i otworkową.

 


Galeria Pusta
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Marek Domański - Psychopompos
Wernisaż wystawy: 3 luty 2010 r., godz. 17.00
Termin wystawy: 04 luty2010 - 31 marzec 2010 r.

 

W górę