Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w.Od 22 stycznia br. na tarasie widokowym w Terminalu B Katowice Airport można oglądać nową wystawę zdjęć - Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w. Przedstawione prace to głównie dokumentacja życia społecznego, obyczajowego oraz infrastruktury z terenów Będzina z lat 1909 - 1938.

 

Fotografie Bronisława Arciszewskiego to głównie dokumentacja życia społecznego, obyczajowego oraz infrastruktury z terenów Będzina z lat 1909–1938. Ponad 1 300 ocalałych, szklanych negatywów, uznać można za jeden z najciekawszych archiwów fotograficznych w Polsce. Zbiór ten znajduje się w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w.
Bronisław Arciszewski miał szlacheckie pochodzenie, urodził się w 1885 r. w Białymstoku. W 1909 r. założył w Będzinie własne studio fotograficzne. Ożenił się z Urszulą Kaszyńską, która wcześniej pracowała w atelier braci Altmann w Sosnowcu. Najprawdopodobniej fotografii nauczył się od żony, i wspólnie aż do 1960 r. prowadzili w Będzinie zakład fotograficzny. W czasie I oraz II wojny światowej był okresowo więziony i nawet stracił zakład, ale zawsze podejmował pracę na nowo.
Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w.
Bronisław Arciszewski zmarł w 1964 r., a jego żona Urszula w 1966 r.  Studio do 1993 r. prowadziła ich córka Irena, a po jej śmierci zostało zlikwidowane. Na fotografiach Arciszewskiego widzimy mieszczaństwo i szlachtę z przełomu XIX - XX wieku, a także liczną w Będzinie przed II wojną światową, społeczność żydowską.

Wystawa zorganizowana została w ramach działań z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu realizowanych przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Organizatorami wystawy są: Fundacja dla Śląska i Katowice Airport.

 

Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w.

 


Taras widokowy Terminalu B, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
Adres: ul. Wolności 90, Ożarowice
Studio Arciszewski wystawa fotografii z początku XX w.
Termin wystawy: 22 styczeń - 30 marzec 2010

 

W górę