Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Magda Hueckel - Cykl REMGaleria Art Foto działająca w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie zaprasza 9 stycznia 2010 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Magdy Hueckel pt. „Cykl REM”.

 

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(…) W ukończonym właśnie „Cyklu REM” Magda Hueckel odnosi się bezpośrednio do jednej z faz snu, w trakcie której pojawiają się marzenia senne. Stadium to charakteryzuje wyjątkowy stan naszego ciała: tzw. paraliż senny uniemożliwiający nam fizyczne reagowanie na sytuacje obserwowane przez nas podczas snu oraz szybkie ruchy gałek ocznych świadczące o akcie oglądania wirtualnych obrazów pojawiających się w wewnętrznym świecie naszego umysłu (stąd nazwa fazy „REM” – Rapid Eyes Movement).  Artystka podkreśla zamysł ukazania emocji, lęków, czy złych przeczuć towarzyszących marzeniom sennym. Tym samym nie tyle odtwarza ich wizualną postać, co raczej dokonuje próby zobrazowania tego, co w sobie kryją. Jednocześnie jednak przedstawia relacje pomiędzy tym co Freud nazwałby, wyrazem podświadomości a podmiotem, który musi zmierzyć się z jej ciężarem. Lub inaczej: podmiotem, który zmaga się z tym, co ukrywa się w głębiach umysłu i  dochodzi do głosu w marzeniach sennych, wymykających się jakiejkolwiek kontroli. (…)

Magda Hueckel - Cykl REM
Cykl REM stanowi kontynuacje „Autoportretów emocjonalnych”, w ramach których powstały wcześniej trzy autonomiczne cykle: „Autoportrety wyciszone”, „Autoportrety zrezygnowane” i „Autoportrety obsesyjne” tworzące wraz z tym ostatnim rodzaj wizualnego traktatu, w którym artystka dokonuje rewizji własnego ja, skupiając się nie tyle na swoim zewnętrznym wizerunku i funkcjonowaniu w społeczno-kulturowych normach, co własnym wewnętrznym świecie i egzystencji. Strategia uzewnętrzniania siebie w obrazach oraz reprezentowania własnych emocji za pomocą zawłaszczania otaczającej przestrzeni obecna jest w różnoraki sposób w każdym z cykli (zwłaszcza „Autoportretach wyciszonych” i „Autoportretach zrezygnowanych”). W „Cyklu REM” dochodzi jednak do autonomizacji wyobrażeń dopełniających konstytuowaną podmiotowość. Niegdyś wizualnie zintegrowana z fragmentami ciała, za pomocą multiekspozycji, wizja gnijącej natury („Autoportrety obsesyjne”) oddziela się tym razem od podmiotu i w pewnym stopniu zostaje wyabstrahowana, niczym marzenia senne przypomina o lęku, ale nie pozwala na jego doprecyzowanie.  Odnosi się do podmiotu, ale umyka mu. (…)

Dorota Łuczak, "Obrazy pod powiekami", wstęp do katalogu wystawy „Cykl REM”

Cykl REM jest eksploracją nieświadomych emocji, które pojawiają się w snach, opowiadają o nieokreślonych lękach, niepokojach, złych przeczuciach i zagubieniu w symbolicznej przestrzeni lasu. Przestrzeni nieznanej, pogmatwanej, gęstej, pełnej ukrytych symboli, równocześnie przestrzeni żywej, poddanej własnym prawom, przestrzeni natury, która jest silniejsza od kultury - wciąż tajemnicza, wciąż niezbadana, wciąż wzbudzająca lęk, szacunek i podziw. Te niejednoznaczności i niedopowiedzenia natury, snu i lęków wskazują na niemożność kontrolowania własnego życia, uniknięcia przypadku, który nim rządzi, fatum, rozkładu, czającej się  śmierci i śmiertelności. (...)

Kinga Anna Gajda, „Fotografia koszmaru”, wstęp do katalogu wystawy „Cykl Rem”
Magda Hueckel - Cykl REM
Magda Hueckel - urodziła się w Gdańsku w 1978 roku. Jest absolwentką Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2004 r.), specjalizacje Fotografia i Scenografia. Uzupełniająco studiowała  w Vysokiej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (Słowacja) oraz Schule fuer Gestalltung w St.Gallen (Szwajcaria). Zajmuje się fotografią, grafiką i scenografią. W 2002 wraz z Agatą Serafin założyła duet fotograficzny hueckelserafin, który w 2004 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu "Sopocka Muza dla Młodych Twórców". W 2005 wstąpiła do Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2008 roku należy również do Fet Art Association. Związana jest z Galerią Piekary (Poznań), Galerią Wanted Paris (Francja) oraz Agencją Millenium (UK). Wykłada w Studium Fotografii ZPAF, współpracuje z warszawskimi teatrami; Teatrem Nowym Krzysztofa Warlikowskiego, Ateneum i Współczesnym.  W 2009 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace były wielokrotnie wystawiane i publikowane w Polsce oraz za granicą (m.in we Francji, Austrii, Słowacji, Hiszpanii i  Australii). Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, wolny czas spędza podróżując po świecie.


Regionalny Ośrodek Kultury, Galeria Art Foto
Adres: ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa
Magda Hueckel - Cykl REM
Wernisaż wystawy: 29 stycznia 2010 r, godz. 18.00.
Termin wystawy 29 styczeń - 27 luty 2010 r.

W górę